Pondělí 21. 01. 2019

Růst cen zaostává, inflaci brzdí hlavně ceny energií

01.09.2016

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně zůstalo v srpnu překvapivě na červencové úrovni 0,2 procenta. V prvním rychlém odhadu to oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Analytici v anketě v průměru předpokládali, že inflace zrychlí na 0,3 procenta. Růst cen tak nadále výrazně zaostává za cílem Evropské centrální banky (ECB), podle kterého by se měla meziroční míra inflace pohybovat těsně pod dvěma procenty.

zpráva Růst cen zaostává, inflaci brzdí hlavně ceny energií

Beze změn na 0,8 procenta zůstala i takzvaná jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny potravin a energií. Také u ní analytici očekávali zrychlení o 0,1 procentního bodu.

Inflaci dále brzdily především ceny energií. Ty se proti loňskému srpnu snížily o 5,7 procenta, v porovnání s minulým měsícem však byl jejich propad menší. Naproti tomu ceny potravin, průmyslového zboží a služeb stouply méně než v červenci, což vytváří další tlak na ECB, aby podnikla více kroků.

Ceny potravin, alkoholu a tabáku se meziročně zvýšily o 1,3 procenta. V červenci však rostly o 0,1 procentního bodu rychleji. Obdobný vývoj nastal v kategorii služeb, kde se ceny sice zvýšily o 1,1 procenta, v červenci byl však meziroční růst o 0,1 procentního bodu vyšší.

ECB v posledních letech důrazně uvolňuje měnovou politiku, aby podpořila hospodářský růst a inflaci. Mimo jiné zavedla také záporné depozitní sazby a spustila nákupy vládních dluhopisů.

Měnový výbor ECB se znovu sejde příští týden. Většina analytiků ale neočekává, že by ECB před začátkem čtvrtého čtvrtletí přikročila k dalším opatřením.

Zdroj: Týden 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity