Sobota 19. 01. 2019

Růst ceny zlata by se neměl přeceňovat

08.03.2016

V portfoliu zkušeného investora by mělo mít zlato své místo jisté právě proto, že se obvykle vydává opačným směrem než akcie. Fyzické zlato se lépe než v investičním portfoliu vyjímá na krku či prstech žen v podobě šperku, komoditní kontrakt pak není ideální z pohledu dlouhodobého investora.

zpráva Růst ceny zlata by se neměl přeceňovat

Zlato je na vzestupu. Od začátku roku se jeho hodnota zvýšila o pětinu na současných 1270 dolarů. Důvodem je nejistota investorů a s ní související propad cen akcií i výnosů dluhopisů. Do zlata, které má pověst bezpečného přístavu, se tak přesouvá stále více peněz.

Zatím je ale příliš brzy na to, aby se dalo mluvit o obratu trendu. Při pohledu do historie se totiž stále jednoznačně pohybujeme na medvědím trhu. Ten začal koncem roku 2011 a ukončil zlatou dekádu, která ceny komodity posunula z úrovní kolem 500 dolarů za troyskou unci až na trojnásobek. Bez ohledu na vývoj ceny však není důvod se dnes ke zlatu chovat jinak než dříve. V portfoliu zkušeného investora by mělo mít své místo jisté právě proto, že se obvykle vydává opačným směrem než akcie. Jeho podíl by ale neměl přesáhnout 10 procent.

Důležitá je i forma investice. Fyzické zlato se lépe než v investičním portfoliu vyjímá na krku či prstech žen v podobě šperku, komoditní kontrakt pak není ideální z pohledu dlouhodobého investora. Někdo volí komoditní fondy, které ale často nakupují i akcie těžařských a zpracovatelských společností. Z pohledu likvidity, ceny či jednoduchosti správy zlata v portfoliu bych proto dnes volil burzovně obchodované fondy (EFT) navázané na aktuální, spotovou cenu zlata.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity