Pondělí 21. 01. 2019

Růst průmyslu v srpnu zrychlil, stavebnictví rostlo pomaleji

07.10.2015

Praha - Český statistický úřad zveřejnil výsledky průmyslu, stavebnictví a maloobchodu za srpen. Průmyslová výroba v Česku v srpnu zrychlila meziroční růst na 6,3 procenta, když v červenci vzrostla o 4,6 procenta. Růst stavební produkce naopak zpomalil, stavebnictví meziročně stouplo o 4,7 procenta po červencovém růstu o 12,3 procenta. Tržby v maloobchodě bez aut vzrostly o 3,3 procenta. Růst tak proti červenci, kdy stouply o 5,5 procenta, zpomalil.

zpráva Růst průmyslu v srpnu zrychlil, stavebnictví rostlo pomaleji

Průmysl nadále tažen výrobou aut

Růst průmyslu nadále táhla výroba aut. V srpnu se také proti červenci zrychlil nárůst nových zakázek.

Ve srovnání s předchozím měsícem byla průmyslová výroba po vyloučení sezónních vlivů nižší o 4,3 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 7,9 procenta, v červenci se zvýšila o 2,2 procenta. Růst tržeb v srpnu zpomalil z červencových 2,8 procenta na 0,9 procenta.

Vedle výroby aut k růstu průmyslu přispěly produkce pryže a plastů a kovových konstrukcí. Výroba naopak klesla v chemickém průmyslu, v tisku a rozmnožování nahraných nosičů, výrobě počítačů a elektronických a optických přístrojů.

Zrychlení růstu hodnoty nových zakázek bylo dáno především vyšším počtem nových zakázek ze zahraničí, vzrostly o 12,5 procenta. Tuzemské nové zakázky naopak klesly o 0,7 procenta.  

Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily o 6,6 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, klesly o 5,3 procenta.

Podniky s 50 a více zaměstnanci v srpnu proti loňsku zvýšily počet pracovníků o 3,2 procenta. Jejich průměrná hrubá mzda stoupla o 2,5 procenta na 26.759 Kč.

Stavebnictví pomohly inženýrské stavby

Stavební produkci v srpnu táhly inženýrské stavby, které nahradily výpadek v pozemním stavitelství. Ubylo také vydaných stavebních povolení a dokončených bytů, naproti tomu se začalo stavět víc bytů než před rokem.

Po očištění od sezonních vlivů stavitelství meziměsíčně kleslo o 3,6 procenta.

Produkce v pozemním stavitelství se meziročně snížila o dvě procenta, naopak u inženýrských staveb vzrostla o 18,3 procenta.

O 31,9 procenta se zvýšil meziročně i počet bytů, které se začaly stavět. Bylo jich 2416. Vedle toho bylo dokončeno 2091 bytů, tedy o 12,3 procenta méně než před rokem.

Počet stavebních povolení, které úřady vydaly, klesl o 1,6 procenta na 7069, orientační hodnota těchto staveb dosáhla 25,7 miliardy korun. Ve srovnání se srpnem 2014 tak byla o 14,3 procenta vyšší.

Tržby rostly ve všech skupinách sortimentu

Růst tržeb zaznamenaly všechny hlavní skupiny sortimentu, výrazněji klesl jen prodej oděvů a obuvi. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel stouply o 7,3 procenta.

Nejvyšší růst tržeb proti loňsku zaznamenal prodej zboží přes internet nebo prostřednictvím zásilkové služby, a to o 10,2 procenta. U farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží vzrostly tržby o 5,1 procenta, prodej počítačového a komunikačního zařízení se zvýšil o pět procent. Tržby za prodej výrobků pro sport, kulturu a rekreaci se zvedly o 4,8 procenta a potravin v nespecializovaných prodejnách o 4,7 procenta.

Pokles tržeb v prodejnách oděvů a obuvi o 10,1 procenta byl podle statistiků ovlivněn vysokou srovnávací základnou loňského roku. Nižší tržby vykázaly i specializované prodejny potravin, konkrétně o 1,1 procenta. Prodej potřeb pro domácnost meziročně stagnoval.

V porovnání se srpnem minulého roku se tržby za prodej a opravy motorových vozidel zvýšily o 7,3 procenta. Za opravy vzrostly o 7,9 procenta a za prodej motorových vozidel včetně náhradních dílů o 7,2 procenta.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity