Čtvrtek 13. 12. 2018

Ruští těžaři opouštějí londýnskou burzu, investoři se k nim obrátili zády

12.10.2015

Tři velké ruské komoditní firmy připravují ústup z londýnské burzy. V porovnání s rokem 2007, kdy byly ceny surovin na svém vrcholu, třicetinásobně klesl objem obchodu s jejich akciemi: na miliardu dolarů ročně (24 miliard korun). Investory podle analytiků odrazuje nejen celkový propad komoditního trhu, ale i specifická situace Ruska, které je pro ně v důsledku sankcí a hospodářského propadu méně atraktivní než jiné rozvíjející se trhy.

zpráva Ruští těžaři opouštějí londýnskou burzu, investoři se k nim obrátili zády

Mezi firmy, které se chtějí stáhnout z londýnské City, patří i největší ruská těžařská firma Eurasia Drilling. Ta podle agentury Bloomberg již předložila akcionářům nabídku na odkup jejich podílu.


Stejné záměry naznačila také dozorčí rada producenta potaše Uralkalij poté, když firma v srpnu skoupila většinu volně obchodovaných akcií. Uvedla, že dalším krokem může být právě opuštění londýnského akciového trhu, protože setrvání na něm nepatří mezi „strategické priority“ společnosti. Mít své akcie jen pro sebe chce také těžař zlata Polyus Gold International.

Cena akcií Eurasia Drilling se v Londýně propadla o 60 procent za rok

 


„Následovat mohou další ruské společnosti s tím, jak postupně opouštějí myšlenku využívat k expanzi zahraniční kapitál. Pro investory současně přestávají být atraktivní suroviny jako takové a cenné papíry z rozvíjejících se trhů,“ uvedl Kirill Čujko z moskevské pobočky finanční skupiny BCS.


„Z pohledu investorů je Rusko obecně méně zajímavé než jiné rozvíjející se trhy,“ dodává analytik Deutsche Bank George Buzhenitsa. V prvním pololetí se hrubý domácí produkt Ruska snížil o 3,4 procenta. 

Zdroj: E15

 

 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity