Úterý 11. 12. 2018

Saúdové chystají prodej století. Vláda nabídne na burze balík akcií ropného koncernu Aramco

11.01.2016

Saúdskoarabský král Salmán rozhoduje o prodeji části ropné společnosti Aramco. Kdyby společnost Saúdská Arábie prodala celou, hodnota akcií by mohla přesáhnout bilion dolarů, a firma by se tak stala nejhodnotnější na světě, předběhla by současnou jedničku - Apple. Země se tak snaží připravit ekonomiku na dlouhé období s nízkými cenami ropy.

zpráva Saúdové chystají prodej století. Vláda nabídne na burze balík akcií ropného koncernu Aramco

Saúdská Arábie, třetí největší producent ropy, oznámila, že na burzu v Rijádu uvede část akcií státní společnosti Saudi Aramco. Tu dosud stoprocentně vlastní stát. Nejvyšší královská rada zváží, zda půjde o akcie samotného koncernu, nebo budou investorům nabídnuty akcie některé z divizí, například petrochemické.

I kdyby stát nabídl jenom malý balík akcií, prodej mu podle listu The Wall Street Journal vynese miliardy dolarů. V době, kdy státní rozpočet zápolí se schodkem odpovídajícím 15 procentům HDP (loni 98 miliard dolarů), se tyto výnosy budou velice hodit.

"Nyní zkoumáme možnosti a věřím, že rozhodneme během několika příštích měsíců," sdělil v pětihodinovém rozhovoru pro britský týdeník The Economist Muhammad bin Salmán. Snahou je, aby firma byla více čitelná. Salmán, který je zástupcem korunního prince, neupřesnil, o jak velký akciový balík by mohlo jít.

Hypoteticky vzato, kdyby stát prodal celou společnost, její hodnota by s velkou pravděpodobností přesáhla bilion dolarů. Nejdražší firmu − americký Apple − akciové trhy v současné době cení na 543 miliard dolarů.

"Chystaný vstup na burzu přináší reformní vlna, jež se nyní v Saúdské Arábii vzedmula," komentuje v britském listu Financial Times rijádský ekonom John Sfakianakis.

Ozývají se i skeptici. "Vstup Saudi Aramca na burzu vůbec nemusí znamenat, že bude průhlednější a důvěryhodnější. Stačí se podívat na brazilský Petrobras, zachvácený korupcí," míní Paul Stevens z britského think-tanku Chatham House.

Stát chce snížit závislost na ropě
Miliardové výnosy, které vstup na akciovou burzu přinese, může stát využít také ke snížení závislosti na ropě.

"Četné možnosti existují v důlním průmyslu. Máme více než šest procent světových zásob uranové rudy," uvádí Salmán. Jak dodává, státu dosud leží ladem četný majetek, například obrovské komerčně nevyužité pozemky v Mekce.

Salmán, 30letý syn saúdskoarabského krále Salmána bin Abd al-Azíze al Saúda, je nyní druhým nejmocnějším mužem rodiny. Řídí ministerstvo obrany a současně předsedá klíčové Nejvyšší radě, jež radí králi v hospodářských a politických věcech. Je považován za hlavního iniciátora reforem, které mají mimo jiné "zprůhlednit" největší blízkovýchodní ekonomiku a více ji otevřít světu.

Nepohodu přečkáme, tvrdí ministr
Společnost Saudi Aramco, v jejímž čele od loňského dubna stojí Chálid Falíh, obstarává zhruba 90 procent veškerých státních příjmů. Je tedy klíčová pro hospodářskou prosperitu země i její politickou stabilitu.

To je hlavní důvod, proč Saúdská Arábie, nejvlivnější člen OPEC, trvá na tom, že nelze v žádném případě omezovat produkci. Přišla by o část svého tržního podílu a o miliardové výnosy, které potřebuje i na sociální účely. Na jejím ústupu z trhu by vydělali hlavně američtí konkurenti těžící z ropných břidlic.

Saúdská Arábie současné období velice levné ropy přečká mnohem lépe než ostatní producenti, je přesvědčen šéf Aramca Chálid Falíh. Ten současně zastává funkci ministra zdravotnictví, neboť Saudi Aramco spravuje také síť zdravotnických zařízení pro 360 tisíc lidí. Vlastní i osm velkých dopravních letadel.

Saúdskoarabská těžba ropy je podle norské poradenské firmy Rystad Energy zisková při ceně 13−14 dolarů za barel (v Kuvajtu 10 dolarů), naproti tomu Norsko potřebuje alespoň 40 dolarů a Rusko s Venezuelou 50−55 dolarů.

Saúdská Arábie má druhé největší zásoby ropy těžené z tradičních zdrojů, hned po Venezuele. Je největším vývozcem tohoto paliva. Denně na světový trh pumpuje kolem 7,2 milionu barelů. "Svoji produkci neomezíme. Naopak, jsme schopni uspokojit dodatečnou poptávku," prohlašuje ministr ropného průmyslu Alí al Naimí. Ropná politika pouštního království je podle něj "spolehlivá a neměnná".

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity