Úterý 11. 12. 2018

Saúdská Arábie navzdory dohodě vytěžila rekordní objem ropy

12.12.2016

Saúdská Arábie v listopadu zatím těžbu ropy nesnížila, naopak těžila na rekordní úrovni 10,72 milionu barelů denně, řekl zdroj z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). V rámci sobotní globální dohody o omezení produkce tak bude muset Rijád snížit svou těžbu zhruba o šest procent.

zpráva Saúdská Arábie navzdory dohodě vytěžila rekordní objem ropy

Největší světový těžař ropy produkoval v říjnu 10,625 milionu barelů denně. Poslední maximum zaznamenala Saúdská Arábie v červenci, kdy těžila 10,67 milionu barelů. Rijád v rámci dohody slíbil, že omezí svou těžbu od ledna na 10,058 milionu barelů za den.

OPEC se v sobotu s nečlenskými těžařskými státy poprvé za 15 let dohodl na společném omezení těžby. Dvanáct zemí mimo OPEC přislíbilo snížit od ledna produkci celkem o 558 tisíc barelů denně. Kartel OPEC se minulý týden dohodl na vlastním snížení těžby ropy o 1,2 milionu barelů na 32,5 milionu barelů denně, aby omezil nadbytečné dodávky na trh a podpořil cenu suroviny, která je více než dva roky kvůli přebytkům na trhu nezvykle nízká.

Irák podle zdroje z OPEC těžil v listopadu 4,8 milionu barelů denně, rovněž o něco více než v říjnu. Jeho vývoz dosáhl rekordních 4,05 milionu barelů ropy denně.

Průzkum z počátku týdne odhadl, že celý kartel OPEC v listopadu zvýšil těžbu na nový rekord 34,19 milionu barelů denně. Podle této zprávy se ale produkce v Saúdské Arábii minulý měsíc snížila.

Celkově by podle sobotní dohody měly dodávky ropy na světový trh klesnout o téměř 1,8 milionu barelů denně. Od konce roku 2014 překračuje těžba spotřebu podle odhadů analytiků o jeden až dva miliony barelů denně. Trh se ale zaměří na to, jak budou signatáři dohody slib snižování těžby v praxi naplňovat. OPEC má dlouhodobý problém v tom, že řada jeho členů své těžební kvóty překračuje.

Zdroj: Týden 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity