Sobota 15. 12. 2018

Sazby hypoték rostly i v prosinci a jsou nejvyšší od února 2015. Zájem o úvěry na bydlení ale zatím neklesá

17.01.2018

Průměrná úroková sazba hypoték v prosinci vzrostla na 2,19 z listopadových 2,15 procenta. Je tak nejvýš od února 2015. Za zdražováním úvěrů na bydlení stojí rostoucí cena nemovitostí i opatření ČNB. Loni si Češi na bydlení půjčili celkem 224 miliard korun. Letos by se mohla poptávka snížit kvůli pokračujícímu zdražování hypoték, které analytici očekávají.

zpráva Sazby hypoték rostly i v prosinci a jsou nejvyšší od února 2015. Zájem o úvěry na bydlení ale zatím neklesá

Náklady na pořízení bytu či domu formou hypotéky se i nadále zvyšují. Potvrzuje to prosincová statistika Hypoindex společnosti Fincentrum, která vychází ze skutečných úroků u nově sjednaných smluv včetně refinancování. Průměrná úroková sazba z hypoték v prosinci vzrostla na 2,19 z listopadových 2,15 procenta. Hypoteční úroky tak v posledním měsíci uplynulého roku dosáhly nejvyšší hodnoty od února 2015.

Sazby stoupají už od začátku loňského roku kvůli setrvalému růstu cen nemovitostí i kvůli opatření České národní banky, která v červnu dále zpřísnila podmínky pro poskytování hypoték. Počet nových úvěrů na bydlení proto v prosinci stagnoval. Lidé si v posledním měsíci minulého roku sjednali celkem 9351 hypoték, o 115 méně než v listopadu. V meziměsíčním srovnání se přesto celkový objem hypoték zvýšil o necelých 700 milionů na prosincových 20,1 miliardy korun.

"Díky silnému prosinci uzavřely banky takřka stejné objemy úvěrů jako v prosinci předešlého roku. Ve vysokých objemech sjednaných úvěrů se stále více projevují rostoucí ceny nemovitostí. Proto průměrná výše hypotéky v prosinci dokonce překročila hranici 2,15 milionu korun," uvádí hlavní analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl.

Podle něj dobré prosincové výsledky přispěly k tomu, že celkový loňský objem hypoték výrazně nezaostal za rekordními čísly z předloňska. V roce 2016 si lidé na bydlení půjčili necelých 226 miliard korun, loni to bylo podle odhadů Hypoteční banky o dvě miliardy méně.

Analytici očekávají, že zdražování hypoték bude pokračovat i letos kvůli nekončícímu zdražování nemovitostí. Pokud by se sazby zvyšovaly současným tempem, mohl by průměrný hypoteční úrok koncem roku dosáhnout 2,8 procenta. Šéf Hypoteční banky Jiří Feix se ale domnívá, že zdražování bude výraznější, a průměrná sazba tak překročí hranici tří procent.

V posledních měsících loňského roku poptávka lidí po úvěrech na bydlení spíše rostla, protože se snažili brát si hypotéky dřív, než sazby ještě více stoupnou. Týkalo se to i klientů, které čeká refinancování. Ti se snažili zajistit si sazbu na rok i více dopředu, což je možnost, kterou jim banky nabízejí. Výraznější růst úroků, který by mohl přijít letos, by podle některých analytiků mohl vést k poklesu zájmu o nové hypotéky. Předpokládá to Hypoteční banka, třeba Moneta Money Bank ale počítá s tím, že poptávka zůstane podobná jako loni.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity