Pondělí 10. 12. 2018

Sazby v USA by mohly jít nahoru ještě letos. Čeká se na čísla o nezaměstnanosti

29.08.2016

Šéfka americké centrální banky na setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole naznačila, že by Fed mohl zvýšit úrokové sazby do konce letošního roku. Jisté to však zdaleka není. Zvýšení sazeb může ovlivnit zpráva o srpnovém vývoji na trhu práce. Ve hře jsou proto nyní dva termíny - zářijový a prosincový, kdy už bude v USA po prezidentských volbách.

zpráva Sazby v USA by mohly jít nahoru ještě letos. Čeká se na čísla o nezaměstnanosti

Na setkání centrálních bankéřů a ekonomů v letovisku Jackson Hole se nejvíce očekávalo od vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové. Investory i bankéře zajímalo, kdy americká centrální banka přistoupí ke zvýšení úrokových sazeb. A podle všeho by k tomu mělo dojít ještě letos.

"Ve světle pokračujícího solidního výkonu trhu práce a našeho výhledu ekonomické aktivity a inflace se domnívám, že důvody ke zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech v posledních měsících zesílily," uvedla Yellenová v pátek na setkání.

Nyní se základní úroková sazba Fedu pohybuje v pásmu 0,25 až 0,50 procenta. Na tuto úroveň se zvedla až v prosinci loňského roku, předchozích sedm let držela americká centrální banka úrokové sazby na minimu 0,0 až 0,25 procenta.

Jestli Fed v příštích měsících ke zpřísnění měnové politiky skutečně přikročí, jisté není. Růst americké ekonomiky není tak závratný, jak by se mohlo zdát z vyjádření představitelů Fedu. Ve druhém čtvrtletí letošního roku rostla o 1,1 procenta, v předchozím období o 1,2 procenta. A podle viceguvernéra Fedu Stanleyho Fischera bude klíčová až zpráva o srpnovém vývoji nezaměstnanosti, která bude zveřejněna příští týden.

Na oznámení Yellenové a Fischerova slova reagovaly trhy kolísavě. Dolar po výkyvech nakonec v pátek zesílil a dostal se na týdenní maximum vůči euru, americké akciové indexy ztrácely.

Jisté není ani to, kdy by Fed úrokové sazby zvýšil. Nejdříve to může být na zasedání v září, což hodně závisí právě na srpnových číslech z trhu práce. Skloňuje se ale i prosincový termín, kdy již v USA bude po prezidentských volbách.

O zvýšení úrokových sazeb mluvili zástupci Fedu letos už několikrát. Nejnadějněji to vypadalo v květnu, kdy šéfka americké centrální banky uvedla, že by se sazby mohly zvýšit v průběhu léta. Nicméně květnový vývoj na trhu práce byl slabý a ke zvýšení sazeb kvůli tomu nedošlo. Možné zvýšení sazeb naznačil v polovině srpna i viceguvernér Fischer.

Tradiční setkání v Jackson Hole, horském středisku ve Wyomingu, proběhlo od čtvrtka do soboty. Za Česko se setkání v horském letovisku ve Wyomingu zúčastnil člen bankovní rady a viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.

Nechyběl tu prezident Evropské centrální banky Mario Draghi nebo guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda.

Ten v Jackson Hole oznámil další uvolňování měnové politiky. Japonsko − třetí největší ekonomika světa − se snaží inflaci zvýšit už několik let. "Bank of Japan bude dál pozorně zkoumat rizika a bez váhání přikročí k dodatečnému uvolnění měnové politiky," uvedl Kuroda v sobotu. Země se snaží hospodářství podpořit také investicemi, za v přepočtu 3,2 bilionu korun. Moc se to ale nedaří.

Bankéři Fedu na konferenci uvedli, že k podpoře pomalejšího růstu ekonomiky bude v budoucnu potřeba uplatnit některé nové nástroje měnové politiky. To připustila i Yellenová. "Budoucí politici možná budou zvažovat další nástroje, které využívají ostatní centrální banky," řekla šéfka Fedu s tím, že to může být třeba zvýšení inflačního cíle nebo větší možnosti při nakupování aktiv. Základem by však podle ní stále měla být opatření, kterými Fed bojoval s předchozí krizí − tedy snižování úrokových sazeb a nákup dluhopisů.

Yellenová ale ve svém výčtu neuvedla záporné sazby. Tedy téma hodně aktuální v Evropě. Depozitní sazby drží Evropská centrální banka v minusu a ty úrokové jsou od března na nule. Za to ji kritizuje například německý ministr financí Wolfgang Schäuble, podle kterého by podobně uvolněná měnová politika neměla trvat dlouho.

"V dlouhodobém horizontu jsou důsledky nízkých, či dokonce záporných úrokových sazeb škodlivé, například pro zaopatření na stáří," poznamenal ministr v nedělním vydání listu Frankfurter Allgemei­ne. Jedinou možností, jak zahájit odklon od uvolněné měnové politiky, jsou podle něj strukturální reformy a zvyšování investic.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity