Středa 12. 12. 2018

Šéf Pivovarů Lobkowicz: Číňané z nás udělají velkou pivovarnickou skupinu

15.09.2015

Pivovary Lobkowicz očekávají, že zvýší prodeje hlavně na čínském trhu. Díky čínské skupině CEFC, která je ovládla. "Lidé z CEFC s nadsázkou vyhrožovali, že nám brzy nebudou stačit volné kapacity a ať se na to připravíme," říká šéf a spolumajitel Pivovarů Lobkowicz Group Zdeněk Radil. Samotná expanze v Číně by podle Radila byla kombinací dovozu piva a také stavby pivovarů.

zpráva Šéf Pivovarů Lobkowicz: Číňané z nás udělají velkou pivovarnickou skupinu

Pivovary Lobkowicz Group jsou pátou největší pivovarnickou společností v Česku, brzy by ale mohly vařit mnohem více piva než dosud. Díky čínské skupině CEFC, která je ovládla, zvýší prodeje hlavně na čínském trhu. Ten je největší na světě, ročně se tam vypije 54 miliard litrů piva.

"Už při naší návštěvě v Číně před týdnem padala první jména a příležitosti, kde a jak by se naše pivo mohlo v zemi objevit. Lidé z CEFC s nadsázkou vyhrožovali, že nám brzy nebudou stačit volné kapacity a ať se na to připravíme," říká šéf a spolumajitel Pivovarů Lobkowicz Group Zdeněk Radil.

Skupina CEFC získala počátkem září spolu se svými partnery v Pivovarech Lobkowicz takřka 80procentní podíl prostřednictvím společnosti Lapasan. V ní drží Číňané 70 procent, 20procentní podíl má společnost J&T Private Equity Group a 10 procent drží Zdeněk Radil. "CEFC je obrovsky silný a stabilní partner, který nás může během relativně krátké doby výrazně posunout dopředu. Nemá žádnou účast v pivovarnictví a myslím, že když s námi budou spokojení, tak na základech Pivovary Lobkowicz Group mohou postavit mnohem větší skupinu. Finance pravděpodobně nebudou problém," říká Radil.

Obchod sjednaný za pár dní
Překvapivý vstup čínského kapitálu do čtvrté největší pivovarnické skupiny v Česku byl podle Radila dojednán během několika málo dní. Jednání s představiteli šesté největší čínské privátní společnosti začala v průběhu srpna, dohoda pak byla podepsána 5. září. O tom, že se změní majitelé Pivovarů Lobkowicz Group, se vědělo již od června, kdy Radil oznámil, že od největších akcionářů společnosti, Martina Burdy a Grzegorze Hóty, vykoupí jejich celkový 80procentní podíl za 1,9 miliardy korun.

Původně měl ale Radil v plánu získat potřebné finance od několika soukromých investorů a bank s tím, že ve společnosti získá majoritní podíl. Peníze na vyplacení obou velkých akcionářů měl získat do konce srpna. "Věřím, že bych to stihl i bez investice CEFC. Určitě to není tak, že by vstup čínské skupiny do Pivovarů Lobkowicz byla nějaká z nouze ctnost," brání se Radil spekulacím, že ho čínská investice zachránila před velkou ztrátou. Kdyby peníze na vykoupení podílů nesehnal, hrozilo, že přijde o již složenou zálohu ve výši 100 milionů korun.

Díky vstupu Číňanů se také pivovarnická skupina zadluží daleko méně, než kdyby ji Radil kupoval sám. "Nemohu říct přesný údaj, ale velkou část peněz získáme výměnou za podíl ve společnosti. Jinak řečeno se Pivovary Lobkowicz Group nezatíží takovým dluhem, jako kdybych si já sám na vykoupení podílů nabral masivní úvěry od bank," vysvětluje Radil.

Zůstane pivo na burze?
Čínské peníze by měly pivovarnické skupině pomoci růst v Česku i zahraničí. "Už v Číně jsme mluvili o možnostech expanze skupiny na domácím trhu formou dalších akvizic. Tedy pokud přineseme zajímavé nápady a možnosti, které budou investorům dávat smysl, budou o nich uvažovat," říká Radil.

Samotná expanze v Číně by pak podle něj byla kombinací dovozu piva a také stavby pivovarů. "V současnosti máme nějakou volnou výrobní kapacitu, ale pokud by byl růst skutečně razantní, můžeme doma brzy narazit na hranici našich současných produkčních možností. Zvažovali bychom tak určitě i licenční výrobu v Číně," říká Radil.

Podle něj je zatím otevřené, zda Pivovary Lobkowicz Group zůstanou nadále na pražské burze, na niž vstoupily loni v květnu. Sám Radil by přitom upřednostnil, aby se s akciemi firmy v Praze dál obchodovalo. "Investorům jsem vysvětloval, jaké to má výhody z pohledu marketingu a public relations, ale budoucí strategii v tomto směru jsme ještě nediskutovali," říká. Podle něj bude také záležet na tom, zda menšinoví akcionáři využijí povinnou nabídku odkupu svých akcií, která musí následovat poté, co majoritní balík akcií získá jediná firma.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity