Pátek 18. 01. 2019

Šéfka MMF Lagardeová stojí před soudem v Paříži. Jako ministryně financí měla stát připravit o 400 milionů eur

13.12.2016

Nynější šéfka MMF měla svojí nedbalostí jako francouzská ministryně financí připravit stát o více než 400 milionů eur. Šlo o kompenzaci vyplacenou podnikateli Bernardu Tapiemu v roce 2008. Lagardeová jakékoliv pochybení odmítá. Rozsudek má být vynesen 20. prosince.

zpráva Šéfka MMF Lagardeová stojí před soudem v Paříži. Jako ministryně financí měla stát připravit o 400 milionů eur

Francouzská právnička a politička Christine Lagardeová, první žena v čele Mezinárodního měnového fondu v jeho více než sedmdesátileté historii, nyní zažívá krušné chvíle. Od včerejška stojí v Paříži před zvláštním tribunálem, kde čelí obvinění, že jako ministryně financí a hospodářství zanedbala povinnosti a svojí liknavostí připravila stát o 405 milionů eur (v přepočtu zhruba 11 miliard korun).

Pokud ji soud, který má vynést rozsudek 20. prosince, shledá vinnou, pak jí hrozí až roční vězení a k tomu pokuta 15 tisíc eur.

Christine Lagardeová (60) jakékoliv pochybení v době, kdy ve vládě prezidenta Nicolase Sarkozyho seděla v ministerském křesle (od června 2007 do června 2011), striktně odmítá. "Je si jistá, že bude zproštěna viny. Ale s Damoklovým mečem nad hlavou se nemůže cítit dobře," cituje list Financial Times jednoho z jejích pařížských přátel.

O co před lety vlastně šlo?
Christine Lagardeová by měla podle obžaloby pykat za to, že v roce 2007 jako ministryně podpořila mimosoudní vyrovnání kontroverzního podnikatele Bernarda Tapieho se státem. Kontroverzního proto, že tento muž už tehdy neměl čistý rejstřík. Skupoval "padlé" firmy, které se následně snažil ozdravit. Vydělával i na různých sportovních podnicích a v roce 1994 si odseděl půl roku za sjednávání fotbalových výsledků.

Tapie, který to zkoušel i jako televizní showman, se v roce 1993 začal soudit s bankou Crédit Lyon­nais, jejímž většinovým vlastníkem byl francouzský stát. Požadoval od něj náhradu škody, která mu měla vzniknout tím, že zmíněná banka ho přinutila prodat akcie německého výrobce sportovních potřeb Adidas za cenu nižší, než činil jejich tržní kurz. Tapie tvrdil, že jednal pod nátlakem, neboť jeho byznysu se nedařilo a neměl z čeho platit dluhy.

Spor se léta vlekl, protože francouzský stát Tapieho nároky odmítal uznat. Ale otočil poté, co byl prezidentem na jaře roku 2007 zvolen Nicolas Sarkozy. Vše se mělo urovnat smírčím řízením, které z titulu své funkce ministryně financí podpořila i Lagardeová. Zasadila se o to, aby Tapiemu byla přiznána náhrada škody 405 milionů eur.

Ale ozvali se kritici, kteří tvrdili, že ve skutečnosti jde o "odměnu" za to, že Tapie, bývalý socialista, v předvolební kampani podpořil pravicového Nicolase Sarkozyho.

Následovalo vyšetřování a soudy, které v prosinci 2015 vyústily v rozhodnutí, že Tapie musí peníze státu vrátit. "Jeho argument, že ho Crédit Lyonnais podvedla, se nezakládá na pravdě," zní soudní zdůvodnění.

Stát ale peníze od Tapieho stále nemá, neboť jeho kauza není uzavřena. Této skutečnosti nyní v Paříži využívají advokáti Lagardeové. Tvrdí, že dokud nepadne nad podnikatelem rozsudek, není možné Lagardeovou soudně popotahovat.

Co dál, pokud bude vinna?
Pokud bude Lagardeová shledána vinnou, bude z toho mít měnový fond pořádně zamotanou hlavu. Žádný jeho "předpis" neurčuje, jak postupovat v případě, kdy je odsouzen nejvyšší šéf. To by mohlo ohrozit i důvěryhodnost celé této instituce. "V takovém nepravděpodobném případě by se musela sejít výkonná rada fondu a rozhodnout, jak vlastně postupovat," cituje AFP zdroje z měnového fondu.

Probíhající proces je neobvyklý tím, že případ Lagardeové projednává Soudní dvůr republiky. Ten byl ve Francii zřízen v roce 1993 poté, kdy propukl evropský skandál s krevními deriváty kontaminovanými virem HIV. Před tímto tribunálem, který tvoří tři soudci z povolání, šest poslanců Národního shromáždění a šest senátorů, se zpovídají jenom ti nejvyšší politici. Jeho existence je stále předmětem sporů.

Zdroj: Hospodářské Noviny

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity