Čtvrtek 13. 12. 2018

Sešup řecké burzy pokračuje, akcie bank od pondělí spadly o polovinu

07.08.2015

Řecké akcie ve středu pokračují v poklesu, zejména kvůli dalšímu propadu v bankovním sektoru. Aténská burza v pondělí po pěti týdnech obnovila provoz a během dvou dnů klesla o více než 17 procent. Akcie největších bank ztrácejí kolem 50 procent. Podle ekonoma Aleše Michla se jejich kurz vrací tam, kde byl před vstupem Řecka do eurozóny.

zpráva Sešup řecké burzy pokračuje, akcie bank od pondělí spadly o polovinu

Ve středu odpoledne ztrácel hlavní index aténské burzy další 3,5 procenta a index bankovního sektoru odepisoval přes 20 procent.

„Od pondělí klesly akcie čtyř největších řeckých bank o 46 až 51 procent,” řekl Novinkám hlavní ekonom Raiffeisenbank Aleš Michl. Ten zároveň upozornil na to, že akcie řeckých bank v minulosti výrazně posílily v souvislosti se vstupem země do eurozóny a „pocitem, že všechno je bezpečné”. „Teď se vrátily jen tam, kam patří,” dodal Michl.

V pondělí zaznamenal hlavní index aténské burzy rekordní pokles o 16,2 procenta, v úterý byl pokles výrazně mírnější a činil 1,2 procenta. Investoři prodejem akcií reagují na pokračující nejistotu ohledně nového záchranného programu Evropské unie pro předlužené Řecko a na zhoršující se stav řecké ekonomiky.

„Trh hledá dno, nejsme od něj daleko," řekl podle agentury Reuters jeden z analytiků makléřské společnosti Nuntius Securities. „Bankovní akcie však stále čelí prodejnímu tlaku," řekl. Důvodem jsou podle něj obavy, že banky budou muset v rámci rekapitalizace vydávat nové akcie.

U akcií bank přitom platí denní limit poklesu 30 procent. Pokud jej dosáhnou, je obchodování pozastaveno.

Odbory demonstrují proti škrtům 
„Řecké banky budou potřebovat dolít nový kapitál - odhady se pohybují od 15 do 30 miliard eur,” řekl Novinkám hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. „Dokud nebude na stole dohoda o jejich ozdravení a nebude jasné, jak dopadne na stávající akcionáře a věřitele bank, těžko se akcie bankovních titulů mohou začít normálně obchodovat.

Akciová burza byla spolu s řeckými bankami uzavřena 29. června. Stalo se tak v rámci omezení pohybu kapitálu, které mělo zamezit masivnímu odlivu peněz. Banky se znovu otevřely 20. července.

Řecký premiér Alexis Tsipras ve středu prohlásil, že země je již  blízko dosažení dohody o podmínkách poskytnutí třetího záchranného program. Ministr financí Euklidis Tsakalotos v úterý předpověděl, že dohoda by mohla být hotova ještě tento týden.

V Aténách mezitím odbory PAME s vazbami na řeckou komunistickou stranu pořádaly demonstrace proti škrtům a propouštění.

Zdroj: Novinky

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity