Sobota 15. 12. 2018

Silný dolar akciím uškodí, velkou příležitostí je zemní plyn

09.11.2015

Pravděpodobnost zvýšení sazeb ze strany FEDu koncem tohoto roku výrazně vzrostla s tím, jak z americké ekonomiky přicházejí velmi pozitivní makrodata. V pátek zveřejněná čísla z trhu práce skončila silně nad očekáváním analytiků, když počet nově vytvořených pracovních míst v říjnu vzrostl na 271 tisíc ze 137 tisíc v září. Konsensus analytiků počítal jen s nárůstem na 181 tisíc. Míra nezaměstnanosti klesla o 0,1 procentního bodu na 5,0 %, což jsou nejnižší úrovně od roku 2008. FED na svém zasedání, které se uskuteční 15. – 16. 12. 2015, vzhledem k pozitivním číslům z trhu práce pravděpodobně přistoupí ke zvýšení hlavní úrokové sazby z aktuálního rozpětí 0-0,25 % na 0,5 %.

zpráva Silný dolar akciím uškodí, velkou příležitostí je zemní plyn

Americký dolar na pozitivní makrodata reagoval prudkým posílením. Vůči koši hlavních světových měn zpevnil o 1,25 %. Dollar index v pátek dosáhnul na nejvyšší hodnoty od dubna letošního roku a aktuálně se nachází jen 0,72 bodů od klíčové technické úrovně 100 bodů. Proti euru za poslední měsíc americký dolar posílil bezmála o 7 % a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se tento poměrně silný trend měl v nejbližších týdnech obrátit.


Posilující americký dolar však může být velkým problémem pro některé nadnárodní a exportně založené společnosti, jimž plyne velká část tržeb ze zahraničí. Čtvrtý kvartál proto pro mnohé společnosti bude navzdory zotavující se americké ekonomice slabší. Z toho důvodu doporučujeme vybrat zisky z akcií do konce tohoto roku a před výsledkovou sezónou za 4.Q 2015 se z akciového trhu stáhnout.


Zajímavou příležitostí k nákupu je dle našeho názoru aktuálně zemní plyn, na kterém jsou podle reportu COT ze strany Managed Money, kam spadají investiční a hedgeové fondy, vypsány rekordní sázky na pokles. Podle poslední páteční aktualizace tohoto reportu tato skupina drží v čistých pozicích bezmála 234 tisíc kontraktů nakrátko. Očekáváme, že v průběhu topné sezóny budou tyto masivní spekulativní krátké pozice postupně redukovány, v důsledku čehož by zemní plyn mohl v následujících měsících posílit až o několik desítek procent.

Zdroj: Kurzy.cz

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity