Sobota 15. 12. 2018

Singer: Kurz koruny bude ČNB držet nejméně do poloviny roku 2016

07.09.2015

Guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer v nedělních Otázkách Václava Moravce řekl, že intervence budou pokračovat a do konce jeho mandátu se to pravděpodobně nezmění. Ten mu končí v polovině příštího roku. Poradce ministra financí Aleš Michl mu odvětil, že by kurz držel na 26 korunách za euro. Nyní ho ČNB nepustí pod 27 korun.

zpráva Singer: Kurz koruny bude ČNB držet nejméně do poloviny roku 2016

„Není zbytečné držet kurz koruny na této hodnotě, potřebujeme uvolněnou měnovou politiku, přináší růst mezd, více pracovních míst, tak proč bychom to měli měnit,“ uvedl guvernér v pořadu. Uvedl dále, že nezaznamenal, že by sílila kritika postupu ČNB.

„Intervence byly dobře zahájeny, byl jsem pro, bylo to super. Banky ale nyní mají moc peněz, a nevědí co s nimi dělat. Představte si, že si někdo koupil dluhopis s mínusem, na kterém nic nevydělá. Intervence by se měly ukončit právě teď nebo v nejbližší době,“ reagoval poradce Andreje Babiše Aleš Michl.

Podle něj by mohla koruna po skončení výrazně posílit, proto by navrhl kurz 26 korun za euro. Singer ale zopakoval, že naše ekonomika na to není připravena. „Ovlivňujeme pouze to, kolik je peněz v ekonomice. Ukončení by nemělo přijít dřív než v polovině příštího roku,“ konstatoval Singer.

Po recesi zrychlení
Diskuze se také dotkla růstu ekonomiky ve druhém čtvrtletí, kdy meziročně rostla o 4,4 procenta, což bylo nejlepší číslo z celé EU.

„Zrychlení růstu se dalo čekat, je taženo hlavně vývojem zásob. Zažili jsme před pár lety nejhorší recesi. Čtyři procenta nejsou příliš robustní, když za sebou máte roky, kdy byl růst jen velmi malý. Nebude mě překvapovat, když budeme růst víc, než jsou předpoklady po několik let,“ shrnul guvernér.

Podle Michla by mělo dojít k snížení shodku rozpočtu, pokud bude ekonomika vykazovat čísla nad čtyři procenta. „Pokud ekonomika poroste nad čtyři procenta, tak by měl být schodek kolem 50 miliard. Nevím ale, jestli to ekonomiku nezabrzdí,“ zdůraznil Michl.

Zdroj: Novinky

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity