Neděle 16. 12. 2018

Skupině ČEZ klesl za devět měsíců čistý zisk na 16,6 miliardy Kč

10.11.2015

Praha - Energetická společnost ČEZ vykázala za devět měsíců letošního roku čistý zisk 16,6 miliardy korun, což je meziroční pokles o tři miliardy korun. Tržby firmy stouply o 3,5 miliardy na 150,6 miliardy korun. Navzdory výraznému snížení očekávané výroby potvrdil ČEZ výhled čistého zisku očištěného o mimořádné vlivy za celý letošní rok na 27 miliard korun. Informovala o tom společnost.

zpráva Skupině ČEZ klesl za devět měsíců čistý zisk na 16,6 miliardy Kč

"Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy činil v prvních třech čtvrtletích 18,6 miliardy korun," dodal mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Firma snížila celoroční výhled výroby elektřiny ve zdrojích ČEZ o 5,7 TWh. Důvodem jsou neplánované odstávky bloků jaderné elektrárny Dukovany, prodloužení odstávky v Temelíně a posun dokončení výstavby nového zdroje v Ledvicích. "Díky úspěšnému programu úspor zahájenému v loňském roce se nám podařilo meziročně snížit stálé provozní náklady o 1,6 miliardy Kč a daří se nám tak částečně kompenzovat negativní dopad snížení objemu výroby elektřiny na celoroční výhled hospodaření," uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Proti pololetí firma snížila o čtyři miliardy na 64 miliard Kč svůj celoroční cíl provozního zisku EBITDA. Analytici podobný krok očekávali. ČEZ už v pololetí výhled provozního zisku upravil ze 70 na 68 miliard. Za první tři čtvrtletí měla společnost provozní zisk 48,4 miliardy korun, loni to za prvních devět měsíců bylo 54,7 miliardy korun. Objem prodané elektřiny meziročně vzrostl o devět procent, tepla o osm procent a plynu o 29 procenta.

Pozitivně ovlivní celoroční hospodaření ČEZ vrácení části darovací daně za emisní povolenky za roky 2011 a 2012. Významnou událostí pro firmu bylo také rozhodnutí vlády o prolomení těžebních limitů pro Severočeské doly, které otevírá možnost těžby dalších 100 až 150 milionů tun uhlí zejména pro účely teplárenství a kombinované výroby tepla a elektřiny.

V samotném třetím čtvrtletí firma vydělala 1,2 miliardy korun, o 1,1 miliardy méně než loni. Tržby vzrostly o 2,4 miliardy na 47,7 miliardy korun.

Podle analytika BH Securities Petra Hlinomaze je otázkou, co bude v roce 2016. "Neboť dopady odstávek jaderných elektráren se jeví ve čtvrtletních výsledcích o něco větší než trh očekával. A odstávka Dukovan bude dílem pokračovat i začátkem příštího roku," sdělil ČTK. Vzhledem k potvrzení výhledu ziskovosti se podle něj akcionáři nemusí bát o dividendu, ale bude třeba více peněz z vratky darovací daně na kompenzaci poklesu čistého zisku.

"Vyznění výsledků ČEZu je tak po prvním a rychlém pohledu neutrální s lehce varovně zdviženým ukazováčkem. Kurz akcií se asi nahoru nepožene, i když by mu dle dividendového očekávání náleželo více," dodal Hlinomaz. Kolem půl desáté akcie ČEZ na burze oslabovaly o 1,13 procenta na 482 Kč.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

Zdroj: ČTK

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity