Pondělí 21. 01. 2019

Slabší koruna tu bude ještě alespoň rok, ujišťuje centrální banka

07.08.2015

ČNB je podle guvernéra Miroslava Singera připravena automaticky provádět časově i objemově neomezené intervence. Bankovní rada se snaží slovně přesvědčovat trh, že k posilování české měny pod 27 korun za euro není důvod.

zpráva Slabší koruna tu bude ještě alespoň rok, ujišťuje centrální banka

Na terminálech obchodníků s korunou včera po několikadenním klidu začaly opět blikat nabídky obchodů za kurzy nižší než 27 korun za euro. Přestože se za ně neuskutečnil žádný reálný obchod, protože to Česká národní banka svými intervencemi nepřipustí, podle analytiků tyto nabídky signalizují přesvědčení investorů, že česká měna příští rok posílí.

K tomu by nemělo dojít dříve než v druhé polovině příštího roku. A do té doby je centrální banka odhodlána koruně bránit v posílení přes hranici 27 Kč za euro. "Jsme připraveni automaticky provádět časově i objemově neomezené intervence," sdělil guvernér Miroslav Singer jménem celé bankovní rady.

Česká měna na toto ujištění, stejně jako na varování ČNB, že její posilování vůči euru oddaluje návrat k vyšší inflaci, zareagovala oslabením vůči euru zhruba o čtyři haléře. Slovní intervence centrální banky ale nevydržela dlouho a za hodinu se již jedno euro obchodovalo opět za přibližně 27,02 koruny.

Bankovní rada se i proto snaží slovně přesvědčovat trh, že k posilování české měny pod 27 korun za euro není důvod. Ve svém čtvrtečním prohlášení poprvé od listopadu 2013 označila kurz koruny, který oslabila 7. listopadu 2013 téměř o pět procent, za takzvaně nadhodnocený. Centrální banka jinými slovy více než dva a půl roku po oslabení koruny najednou říká, že tímto krokem napravila nerovnováhu v ekonomice.

"Slova bankovní rady lze vyložit tak, že její členové jsou nyní ochotni přijmout předpoklad, že koruna začne posilovat po opuštění kontroly kurzu. Zároveň ale posílá trhu signál, že v žádném případě nedovolí domácí měně rychle posílit pod úroveň před listopadem 2013," myslí si Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. To by v tom případě znamenalo, že by Česká národní banka bránila domácí měně v tom, aby její kurz vůči euru posílil přes hranici 25,8 koruny za euro.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity