Sobota 15. 12. 2018

Slovenské elektrárny kupuje holding EPH

16.12.2015

EPH odkoupí od italského Enelu jeho podílu ve Slovenských elektrárnách. Slovenské elektrárne jsou největším výrobcem elektrické energie na Slovensku. Prodej podílu ve firmě je součástí plánu Enelu zbavit se majetku za zhruba pět miliard eur.

zpráva Slovenské elektrárny kupuje holding EPH

Miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč se dohodli s italským Enelem na odkupu jeho podílu ve Slovenských elektrárnách. V první fázi má jejich Energetický a průmyslový holding (EPH) převzít 33 procent firmy. Po dostavění jaderné elektrárny Mochovce pak získá i zbytek dvoutřetinového podílu Italů. Zbylá třetina zůstává slovenské vládě. Podle šéfa Enelu Franceska Staraceho má celý obchod firmě přinést 1,3 miliardy eur, tedy zhruba 35 miliard korun.

"Potvrzujeme, že mezi Enelem a EPH bylo dosaženo dohody o všech komerčních a smluvních podmínkách transakce. Smlouva o prodeji akcií zatím však podepsána nebyla. Do toho okamžiku nebudeme poskytovat žádné bližší komentáře," říká mluvčí EPH Daniel Častvaj. Uzavření celého obchodu se podle informací HN očekává nejpozději v únoru příštího roku.

Jestli EPH opravdu zaplatí za dvě třetiny Slovenských elektráren 1,3 miliardy eur, nechtěl už Častvaj komentovat. Enel v roce 2006 za dvoutřetinový podíl ve slovenské firmě zaplatil 840 milionů eur.

Podle zdroje HN z holdingu však jde o příliš vysokou částku. "Podívejte se na problémy s výstavbou Mochovců a výsledky firmy," řekl. Právě Mochovce byly dlouho strašákem případných investorů a kvůli nim nakonec od koupě Slovenských elektráren odstoupil ČEZ i další uchazeči.

Výstavba třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích začala už v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz však byly práce později pozastaveny a obnovil je až Enel v roce 2008. Cena výstavby se ale pod vedením italské firmy navýšila z původních 2,8 na 4,6 miliardy eur a hrozí, že přesáhne i hranici pěti miliard eur. Podobné je to i s jejich spuštěním. To mělo proběhnout u prvního bloku v roce 2013 a u druhého v roce 2014, současný plán je ale na roky 2016, respektive 2017. A opět není jisté, jestli se tyto termíny stihnou.

"Obecně platí, že dostavba Mochovců by měla proběhnout v režii stávajících akcionářů Slovenských elektráren, zejména Enelu," říká zdroj z EPH.

Právě dokončení Mochovců má být spínačem k převzetí dalších 33 procent Slovenských elektráren. To se očekává zhruba za dva roky. I proto se slovenská vláda nechala slyšet, že chce získat opci na nákup 17 procent z druhého balíku Enelu, čímž by se navýšil podíl státu na 51 procent. Toto stanovisko zopakoval premiér Robert Fico během podzimu několikrát.

Slovenské elektrárne jsou největším výrobcem elektrické energie na Slovensku. Loni vyprodukovaly 22,1 terawatthodiny elektřiny, což meziročně představuje pokles o 3,2 procenta. Prodej podílu ve firmě je součástí plánu Enelu zbavit se majetku za zhruba pět miliard eur. O podíl Italů ve Slovenských elektrárnách se kromě zmiňované firmy ČEZ zajímala také slovenská rafinerie Slovnaft v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity