Pondělí 21. 01. 2019

Slovenské předsednictví EU zabodovalo: Firmám se zjednoduší financování na kapitálových trzích

20.12.2016

Členské země EU by dnes měly schválit sjednocení pravidel pro vydávání takzvaného prospektu. To by mělo firmám, hlavně těm menším, výrazně usnadnit přístup k financování. Prospekt musí firma vytvořit, když žádá od investorů peníze. Předkládá v něm podrobné informace o své činnosti nebo finanční situaci.

zpráva Slovenské předsednictví EU zabodovalo: Firmám se zjednoduší financování na kapitálových trzích

Podnikatelé by kvůli penězům pro svůj byznys už nemuseli chodit hlavně pro půjčky do bank. Jednodušší než dnes pro ně má být vydání akcií nebo dluhopisů na kapitálových trzích. Země Evropské unie v úterý pod vedením Slovenska potvrdí nedávno uzavřenou dohodu na jednodušších pravidlech pro tvorbu takzvaného prospektu, tedy dokumentu, který musí připravit každá společnost, jež hledá investory.

Firma v prospektu informuje potenciální investory o cenných papírech, které vydává, i o své vlastní situaci. V dokumentu, čítajícím obvykle stovky stran, musí podrobně uvést vlastnickou strukturu, popsat svou činnost nebo stav svých financí.

Připravení prospektu tak může být velmi složité a drahé hlavně pro malé a střední firmy a start-upy, jež často získávají peníze díky stále populárnějšímu crowdfundingu. "Považujeme nová pravidla za velmi pozitivní," řekl HN Oliver Gajda, výkonný ředitel Evropského sdružení crowdfundingu (ECN). "V řadě zemí to může pomoct nastartovat crowdfunding."

Především v reakci na rychlý rozvoj start-upů navrhla Evropská komise úpravu současných pravidel rovněž pro situaci, kdy firmy nemusí prospekt vůbec vydávat. Zástupci členských zemí Evropské unie a europoslanců se nakonec dohodli, že prospekt nebude potřeba, pokud firma získá maximálně milion eur. Dnes se pravidla liší napříč státy EU.

Standardizovaný evropský prospekt pak bude třeba až od emisí přesahujících osm milionů eur. Dnes je to pět milionů. Evropský prospekt firmu opravňuje k emisím na celém jednotném evropském trhu. U částek pod osm milionů eur bude stačit jednodušší národní prospekt, jehož pravidla si každá země EU může upravit sama. Pokud firma použije národní prospekt, může se o peníze ucházet pouze na svém domácím trhu.

Crowdfundingu může podle Gajdy nově pomoct také Evropský růstový prospekt. Využít by ho mohla menší firma, která se chce pustit do emise na celém evropském trhu, ale vypracování běžného prospektu by pro ni bylo příliš drahé. O peníze by si mohla říct na speciálním trhu, pro nějž by použila standardizovaný a zjednodušený Evropský růstový prospekt. Tento speciální "růstový trh" zatím není příliš využívaný. "Je to zajímavá možnost," míní Gajda, ale dodává, že "momentálně si nemůžeme být jisti, jestli ji crowdfundingová komunita využije".

Se změnami ve vydávání prospektu souhlasí i zástupci burz, sdružení v Evropské federaci burz cenných papírů (FESE). Jak HN řekl její generální ředitel Rainer Riess, novinky podle FESE "podpoří růst evropských firem".

Za Evropský parlament úpravu pravidel pro vydávání prospektu vyjednal se Slovenskem, momentálně předsedajícím unii, a Evropskou komisí český europoslanec Petr Ježek (ANO). Ten se domnívá, že nová pravidla jsou "dokladem, že EU nepřináší jen zbytečnou regulaci". Podle Ježka se Evropská unie snaží zjednodušit a zlevnit přístup firem, hlavně těch menších, k financování.

Evropská komise změnu pravidel pro prospekt navrhla na konci loňského roku formou nařízení. V praxi to znamená, že ho členské země unie po schválení musí do svých právních řádů zakotvit v jednotné podobě. Což, jak tvrdí zastánci návrhu, pomůže k tomu, aby pravidla v Evropě byla skutečně jednotná, a byznys tak získal větší míru jistoty.

Změny by v úterý měli v Bruselu formálně potvrdit velvyslanci zemí EU. Následovat bude hlasování na plénu Evropského parlamentu. Podle očekávání bude pro velká většina europoslanců.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity