Čtvrtek 13. 12. 2018

Slovensko má opci na akcie elektráren, EPH nemusí získat kontrolu

21.12.2015

Slovensko podepsalo s italskou společností Enel memorandum, na jehož základě Bratislava získala předkupní právo na 17 procent akcií společnosti Slovenské elektrárne (SE). V budoucnu tak může nad podnikem získat kontrolu. Dnes to oznámil slovenský premiér Fico. Enel, který v SE drží 66 procent akcií, v pátek uzavřel dohodu s českou skupinou Energetický a průmyslový holding (EPH) o prodeji svého podílu.

zpráva Slovensko má opci na akcie elektráren, EPH nemusí získat kontrolu

Slovenská vláda, která nyní kontroluje 34 procent akcií největšího výrobce elektřiny v zemi, bude moci opci využít po dokončení rozestavěného třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce.


„Slovensko má opci na 17 procent (akcií SE), kterou může uplatnit do šesti měsíců od dokončení všech povolení k třetímu a čtvrtému bloku Mochovců. To by znamenalo, že Slovenská republika může získat většinu ve Slovenských elektrárnách,“ řekl Fico.


Podle slovenského premiéra si stát s Enelem vyjednal také posílení své pozice coby akcionáře Slovenských elektráren například ohledně rozhodování o investicích v SE.


Z Ficova vyjádření vyplývá, že EPH by nemusel získat kontrolu nad SE, pokud Slovensko uplatní u Enelu předkupní právo. EPH v pátek oznámil, že podepsal dohodu o koupi podílu Enelu v SE a že hodnota transakce činí 750 milionů eur (přes 20 miliard korun).


Dvoufázový obchod
Transakce se uskuteční ve dvou fázích, její konečná hodnota se ještě může na základě dohodnutých podmínek změnit. Závěrečné vypořádaní a uzavření druhé fáze je podmíněno získáním finálního povolení ke komerčnímu provozu obou rozestavěných bloků slovenské jaderné elektrárny Mochovce.


Výstavba třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích začala už v roce 1987. Kvůli nedostatku peněz však byly práce později pozastaveny a obnovil je až Enel v roce 2008. Původně měly být dokončeny v letech 2012 až 2013, podle nejnovějšího plánu by ale oba bloky měly být uvedeny do provozu postupně až v letech 2016 a 2017. Zároveň byl výrazně zvýšen rozpočet.


Prodej podílu v SE je součástí plánu Enelu prodat majetek za zhruba pět miliard eur. O podíl italského podniku v SE se původně zajímala také slovenská rafinerie Slovnaft v konsorciu s maďarskou státní energetickou skupinou MVM. Slovnaft ale v říjnu uvedl, že od záměru získat akcie SE odstoupil a zdůvodnil to riziky, která jsou podle něj spojena s dokončením elektrárny Mochovce.

Zdroj. E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity