Sobota 15. 12. 2018

Sněmovna poslala do třetího čtení zvýšení daně na cigarety a tabák. Krabička může zdražit až o čtyři koruny

16.09.2015

Do třetího čtení sněmovna poslala návrh zákona, který zvýší spotřební daň u cigaret a tabákových výrobků. Krabička cigaret by v příštím roce mohla zdražit o tři až čtyři koruny. V dalších dvou letech až o další dvě koruny. Důvodem pro zvýšení sazeb je zejména evropská směrnice, která požaduje spotřební daň 90 eur na 1000 kusů cigaret.

zpráva Sněmovna poslala do třetího čtení zvýšení daně na cigarety a tabák. Krabička může zdražit až o čtyři koruny

Sněmovna v úterý propustila do třetího čtení vládní návrh, který v příštích letech postupně zvyšuje spotřební daň u cigaret a dalších tabákových výrobků.

Krabička cigaret by kvůli tomu mohla v příštím roce podražit o tři až čtyři koruny, v dalších dvou letech o korunu až dvě. Sazby se mají zvýšit poprvé k 1. lednu příštího roku a poté od stejného data i v následujících dvou letech. Rozpočtový výbor doporučil předlohu schválit.

Zvýšení daně se týká nejen cigaret, ale i doutníků, cigarillos a tabáku ke kouření. Vzhledem k tomu, že platný zákon zdanil spotřební daní i surový tabák, dopadne zvýšení daně i na něj.

Důvodem pro zvýšení sazeb je hlavně evropská směrnice, která požaduje spotřební daň 90 eur na 1000 kusů cigaret. Slabší kurz koruny by bez zvýšení sazeb při přepočtu požadované sazby způsobil, že by Česko svůj závazek nedodrželo a zemi by hrozily sankce. Korunu oslabila intervence České národní banky v listopadu 2013.

Naposledy se spotřební daně u cigaret a tabáku zvýšily loni v prosinci.

Ministerstvo v návrhu počítá s tím, že by rozpočet touto změnou mohl získat v roce 2016 až 3,3 miliardy korun, v roce 2017 až 1,1 miliardy korun a v roce 2018 až 1,4 miliardy korun. Tento propočet však podle ministerstva nezahrnuje případné změny chování spotřebitelů v důsledku zvýšení cen.

Rozpočtový výbor doporučil vložit do zákona také opatření, které kromě jiného umožní, aby v případě přepravy pohonných hmot nemusel mít řidič u sebe doklad o množství převáženého zboží. Majitel přepravovaných hmot by potřebný údaj sdělil elektronicky celní správě a celníci by si to při kontrole mohli ověřit.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity