Úterý 11. 12. 2018

Sobotka rozehrál riskantní hru s nejistým výsledkem, míní deníky

03.05.2017

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) svým rozhodnutím podat kvůli pochybnostem o podnikání ministra financí Andreje Babiše (ANO) demisi celé vlády rozehrál překvapivou a riskantní hru. Výsledek jeho radikálního tahu je ale krajně nejistý, míní komentáře českých listů. Zatímco někteří autoři chválí premiéra za odvážný krok, kterým překročil svůj stín, jiní mu vyčítají, že za rukojmí vládní přestřelky vzal celou zemi a veřejnost jeho krok stejně nepochopí ani neocení ve volbách. Komentátoři se shodli v tom, že nyní má velký manévrovací prostor Miloš Zeman, který této situace podle nich bezpochyby využije pro upevnění své pozice před prezidentskými volbami. Většina největších českých deníků vydala celostránkový inzerát hnutí ANO, který reaguje na demisi.

zpráva Sobotka rozehrál riskantní hru s nejistým výsledkem, míní deníky

"Bohuslav Sobotka demisí vlády rozehrál největší partii své politické kariéry. Možná - dost pravděpodobně - to bude partie poslední. Ale nepředbíhejme," míní autor komentáře Hospodářských novin (HN). I když premiérův tah označil za skutečný politický čin, voliči podle něj těžko pochopí, proč má teď najednou padnout vláda, když Sobotka ví o Babišově střetu zájmů tři a půl roku.

"Sobotka má pravdu, že kdyby Babiše odvolal, udělá z něj mučedníka a poskytne mu prostor na vedení kampaně. Přesto je podání demise nečekaný krok. Mučedníka z Babiše neudělal a zároveň veřejnosti ukázal, že průšvihy šéfa ANO jsou tak velké, že kvůli nim padá vláda," míní komentátor týdeníku Respekt. Klíčové podle něj bude interpretace tohoto radikálního kroku i dalších událostí nadcházejících dnů. "Situace zvyšuje význam Miloše Zemana, který může demisi odmítnout nebo může znovu jmenovat vládu složenou ze svých kamarádů... Nesmíme ale podceňovat ani to, že má sám před volbami, takže bude muset být mnohem opatrnější než v prvním roce svého mandátu, kdy řešil krizi po demisi Petra Nečase," tvrdí komentátor Respektu. Sobotka podle něj rozehrál velkou hru, ale její smysl se dá pochopit až z jeho dalších tahů. "Jestli je nemá připravené, měl by se začít rozhlížet po novém zaměstnání," dodal.

Podle Mladé fronty Dnes, které stejně jako Lidové noviny patří pod svěřenský fond, kam Babiš nedávno vložil své firmy, zvolil Sobotka řešení, které v sobě nese snad samá možná negativa. Kauza korunových dluhopisů je pro širší veřejnost podle autora článku absolutně nečitelná, to si spíš měl premiér vybrat kauzu Čapího hnízda. "Pokládat vládu necelý půlrok před řádnými volbami je také grandiózní nesmysl - na předčasné volby i na další reálnou fungující vládu je to hrozně pozdě. Zbývají tedy varianty dovládnutí Sobotkova týmu v demisi, obměněná současná vláda, nebo kabinet úředníků," uvádí MfD.

Bohuslav Sobotka rozehrál podle Lidových novin vysokou hru, a to překvapivě a riskantně. Většinu lidí ale prý naštve pád poměrně funkční a lidi příliš neobtěžující vlády, soudí komentátor deníku. "Politikou zaujatá menšina je pak vyděšena z faktu, že klíče od moci dostává náhle opět prezident Miloš Zeman... Většinový volič se bude ptát: proč se tedy s tím proradným Babišem paktoval, když mu tak strašně nevoní?", dodal.

Komentátor Práva míní, že kdyby podezření kolem Babišova podnikání byla zjevně nespravedlivá a vykonstruovaná, dalo by se Sobotkovo gesto vnímat po mušketýrsku, tedy Jeden za všechny, všichni za jednoho. "Jenže aféry ministra financí začínají přesahovat meze přijatelnosti platné pro politiky v civilizovaných zemích. Pakliže demisí celé vlády přijal premiér účast na Babišových skandálech, bude to veřejnost vnímat spíš podle hesla: Spolu chyceni, spolu oběšeni," píše. Sobotka podle něj s Babišem spojil svůj politický osud, což je vabank s velmi nejistým výsledkem.

Deníky vydaly celostránkový inzerát ANO, který reaguje na demisi

Většina největších českých deníků vydala celostránkový inzerát hnutí ANO, který reaguje na úterní Sobotkovo rozhodnutí o demisi vlády. Je na něm Babiš s ústy přelepenými lepicí páskou a velkým nápisem PROČ? V Blesku a Deníku se text inzerátu liší, chybí v něm jména podnikatele Zdeňka Bakaly a právníka Radka Pokorného.

"Jak určitě víte, pan premiér mě chce dostat za každou cenu z vlády. Podává demisi celé vlády. Ne snad proto, že by to vyžadoval zájem státu. Jak je každému jasné, je to proto, aby se zbavil mě. Tak jsem si udělal inzerát. Zítra vyjde ve všech novinách," napsal v úterý Babiš na svém facebooku.

Inzerát vyšel v Lidových novinách a Mladé frontě Dnes, které patří pod svěřenský fond, kam Babiš nedávno vložil své firmy, a rovněž v Právu, Deníku, Blesku nebo na přebalu Metra. Fotografii Babiše doplňují otázky: "Proč nás chce ČSSD dostat z vlády a navrhla demisi? Čeho se bojí? Že toho moc víme?" či "Máme se nechat zastavit tradičními politiky?" Následuje krátký text s případy, které ANO vyčítá politikům ČSSD, například kauza někdejších hornických bytů, soud týkající se OKD či údajné ovládnutí státních zástupců.

V LN, MfD nebo Právu je v inzerátu mimo jiné věta: "O OKD, kde pan Sobotka se svými přáteli Bakalou a Pokorným připravili víc než 43 000 hornických rodin o střechu nad hlavou a zničili celý region?" V Deníku a Blesku je text upraven jinak. "Nechali jsme z inzerátu po dohodě s klientem vyndat jména Bakala a Pokorný," uvedl k tomu na twitteru šéfredaktor Deníku Tomáš Skřivánek.

Na internetu se už objevily také první parodie inzerátu. Na jedné z nich je například stejná fotografie Babiše s páskou přes ústa, ale s textem "O svých kauzách hodlám mlčet".

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity