Středa 12. 12. 2018

Sobotka stáhl návrh demise, navrhne Zemanovi odvolání Babiše

05.05.2017

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebude podávat demisi, protože prezident Miloš Zeman si vykládá ústavu tak, že by měl z vlády odejít pouze premiér. Takový výklad by podle Sobotky nevyřešil příčinu vládní krize, za kterou označil skandály vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO). Dnes proto pošle Zemanovi návrh na odvolání Babiše a očekává, že ho Zeman bez odkladu odvolá. Sobotka to řekl na tiskové konferenci. Babiš nechá rozhodnutí o svém případném odvolání na Zemanovi. ČTK řekl, že nevidí důvod k odchodu z vlády. Sobotkovy argumenty jsou podle něj směšné. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka mění Sobotka názory takřka každou hodinu. Hrad proto podle něj raději počká, zda si své rozhodnutí nerozmyslí.

zpráva Sobotka stáhl návrh demise, navrhne Zemanovi odvolání Babiše

Sobotka řekl, že Babiš je zatížen podezřeními, že neodváděl daně a že úkoloval novináře v médiích, která v minulosti vlastnil, jak mají psát. Podle něj by to stačilo na odchod každého ministra, pouze Babiš se odejít zdráhá. Podle Sobotky se ministr financí nedokáže rozhodnout v zájmu státu, proto ho odvolává.

Sobotka řekl, že se dostal do situace, kdy nebylo možné tolerovat setrvání Babiše ve funkci. Proto tento týden navrhl demisi celé vlády k polovině května s tím, že by ji bylo možné znovu sestavit na základě současné koalice, ale už bez ministra financí.

"K mému velkému překvapení začal prezident republiky veřejně interpretovat ústavu zcela v rozporu s ústavními zvyklostmi, zcela v rozporu s ústavní praxí, která tady byla bez výjimky v uplynulých letech v České republice realizována," řekl. "Ministr financí, který je reálně zatížen rozsáhlými skandály, by při takovéto interpretaci ze strany prezidenta ve vládě zůstal. Při takovéto interpretaci ústavy by nebyl naplněn smysl toho, proč jsem demisi jako předseda vlády zvažoval," řekl Sobotka.

Proto změnil názor a rozhodl se podat Zemanovi návrh na Babišovo odvolání. Odešle ho ještě dnes. "Věřím, že alespoň v tomto případě bude prezident republiky postupovat v souladu s ústavou České republiky a v souladu s ústavou České republiky ministra bez zbytečného odkladu odvolá," řekl.

Ovčáček: Sobotka mění názory, počkáme, jestli si to nerozmyslí

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka mění názory takřka každou hodinu. Hrad proto podle něj raději počká, zda si svůj "přemet" nerozmyslí. Ovčáček to uvedl na twitteru v reakci na rozhodnutí Sobotky nepodat demisi, ale poslat prezidentu Miloši Zemanovi návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše (ANO).

"Názory mění B. Sobotka takřka každou hodinu. Takže raději počkáme, zda si svůj nejnovější přemet zase nerozmyslí," napsal Ovčáček. V dalším příspěvku na twitteru poznamenal, že zoufalí lidé dělají zoufalé věci. "Zoufalý premiér se právě snaží stáhnout do bahna celou republiku," napsal.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity