Úterý 11. 12. 2018

Sobotka vyrazil na Moravu vést kampaň. Mimochodem vyzval Babiše, ať odejde z vlády

01.05.2017

Čelní představitelé ČSSD vyzvali Andreje Babiše, aby odešel z vlády kvůli své dluhopisové kauze. Premiér Bohuslav Sobotka se k tomu, jaké budou jeho další kroky, vyjádří v úterý 2. května. Předseda hnutí ANO a ministr financí důvod k rezignaci nevidí, tvrdí, že je na rozdíl od Sobotky úspěšný.

zpráva Sobotka vyrazil na Moravu vést kampaň. Mimochodem vyzval Babiše, ať odejde z vlády

Kdekoliv se během Svátku práce premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pohyboval, tam bylo vidět, jak se vyhýbá tématu dalšího osudu ministra financí Andreje Babiše (ANO). "V úterý se k tomu vyjádřím," reagoval nejčastěji. Jenže nakonec přece jen pár slov pronesl a bylo z nich zřejmé to, co se už několik dní nese kuloáry sociální demokracie: Sobotka se chystá v tomto týdnu šéfa hnutí ANO odvolat, pokud sám neodstoupí.

Okolo Babiše se v poslední době vyrojilo mnoho nejasností ohledně jeho majetku. "Měl by se vyrovnat se svou situací jako chlap. Jeho problémy zatěžují jeho samotného i koaliční vládu a zvyšují napětí v koalici. On je tím, kdo to může rychle vyřešit," prohlásil Sobotka. Dal tím jasně najevo, že Babiše dál ve vládě nechce. Připojil se tak k místopředsedovi ČSSD a předsedovi sněmovny Janu Hamáčkovi, který vyzval Babiše přímo k rezignaci.

"Pokud by zůstali zbylí ministři za ANO, nebyl by důvod vypovídat koaliční smlouvu," řekl v ČT Hamáček.

Špičky sociální demokracie ale s žádným skládáním zbraní nemohou počítat, jejich hlavní politický konkurent jim vzkázal, že rezignovat nemíní. "Nevidím k tomu nejmenší důvod. Je to zoufalá akce sociální demokracie," uvedl Babiš s tím, že Sobotka to dělá kvůli preferencím ČSSD, která podle průzkumů za ANO stále více ztrácí.

Rozdílné přístupy
A poslední reakce Sobotky i Babiše ukazují, proč jeden z rivalů u voličů získává a druhý ztrácí. Přestože Babiš je ten, kolem kterého se objevují nejasnosti ohledně financování jeho firem, aktivně se dává do řeči s lidmi na mítincích a opakovaně před nimi kritizuje Sobotku. Když týdeník Respekt napsal, že policie prošetřuje Babišovu dluhopisovou kauzu, neváhal a rychle zaútočil na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), že to je on, kdo detektivy do Agrofertu poslal.

Na rozdíl od Babiše bylo i na 1. máje na Sobotkovi patrné, že nejraději ze všeho mluví o sociálních tématech, jménu Babiš se před lidmi vyhýbal. "Protože jsou v naší zemi strašně nízké mzdy, chceme prosadit s ČSSD zvýšení minimální mzdy od ledna příštího roku o 1200 korun, abychom posunuli měsíční hranici přes 12 tisíc," opakoval na několika mítincích, jež včera na Moravě absolvoval.

Často mluvil i o tom, jak se ČSSD podle něj stará o další valorizaci důchodů, větší počet dnů dovolené nebo prodlouženou nemocenskou pro rodinné příslušníky.

Ze všeho nejvíc se pak pohyboval mezi spolustraníky, třeba s bývalým brněnským primátorem Milanem Onderkou. Pokud už byl Sobotka k vidění s potenciálními voliči, nebylo to proto, že by je sám oslovil, ale proto, že jej oni požádali o společné foto. V Litovli přišel za premiérem po jeho proslovu jeden ze seniorů s vnučkou a chtěl po něm, aby mu vysvětlil, čeho přesně se šéf financí s dluhopisy dopustil. Senior, který si nepřál zveřejnit své jméno, odcházel zklamaný: "Moc mi to pan premiér nevysvětlil."

Více mezi lidi
Sobotka se přitom bude muset v dalších dnech vyrovnat s tím, že kromě Babiše proti němu stojí také prezident Miloš Zeman. Ten dal najevo, že odchod předsedy ANO z vlády nepodporuje. "Ať jde pan Babiš za prezidentem, ale ten jeho problém nevyřeší," zlehčoval Sobotka plánovanou středeční schůzku Zemana s Babišem. Vzápětí připustil, že i on sám se bude chtít s prezidentem setkat.

Sobotka naléháním na Babiše vytváří tlak jak na zakladatele ANO, tak na sebe, protože podle průzkumů veřejného mínění oproti Babišovi stále více ztrácí a nikdo zatím přesně neví, jak voliči na střet šéfů ČSSD a ANO zareagují.

Sobotka se k tomuto nechtěl vyjadřovat, ale přiznával, že Babiš umí nadále oslovovat voliče lépe než on. "My jsme se v ČSSD soustředili na to, abychom věci prosadili a odpracovali, náš kolega ve vládě Andrej Babiš se je snažil hlavně prodat jako své zásluhy," postěžoval si Sobotka. Nakonec souhlasil, že i v případě Babišova konce ve vládě bude muset s lidmi mluvit mnohem častěji než dosud.

Zdroj: Hospodářské Noviny

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity