Pondělí 21. 01. 2019

Sobotkova vláda přežila svou zatím největší krizi, ale změní se. Babiš volá po restartu

16.06.2016

ANO zatím prohrává. Policejní útvary se budou slučovat, plukovník Šlachta rezignoval a přes tvrdá prohlášení zůstává hnutí ve vládě. Sobotkova vláda přežila svou dosud největší krizi, ale její fungování se bude muset změnit. Po návratu premiéra z Číny hodlá hnutí ANO začít vyjednávat o nové podobě koaliční smlouvy, která popisuje vládní program a upravuje vztahy jednotlivých stran.

zpráva Sobotkova vláda přežila svou zatím největší krizi, ale změní se. Babiš volá po restartu

Přesně po dvou a půl letech končí vládní soužití ČSSD, hnutí ANO a lidovců, jak jsme ho dosud znali. Kvůli sporu o změny v policii se bude přinejmenším měnit koaliční smlouva, která popisuje program a upravuje vztahy ve vládě. A v ohrožení zůstává samotná existence kabinetu.

"Musíme si sednout a definovat restart vlády, jinak to ztrácí smysl. Není možné, abychom takto dál fungovali," uvedl ve středu večer Babiš. Hnutí ANO přitom původně chtělo smlouvu vypovědět rovnou a někteří členové hrozili i odchodem z vlády. Babiš však po dvou a půl hodinách jednání předchozí vyjádření mírnil. Řekl, že s dalším postupem počká na návrat premiéra Bohuslava Sobotky, který odletěl na pracovní cestu do Číny.

Detaily nové vládní dohody Babiš nepopsal. Nelíbí se mu ale například, že neexistují sankce za porušení smlouvy. „ČSSD je připravena s ANO a lidovci mluvit o doplnění či zpřesnění koaliční smlouvy,“ uvedl pozdě večer premiér Bohuslav Sobotka v reakci na požadavek hnutí ANO.

Na večerní jednání politici z ANO přijížděli hodně rozčílení a v jeho průběhu vyzývali k okamžitému vypovězení smlouvy. "Dokonáno jest," odpověděl ministr životního prostředí Richard Brabec na otázku, jestli vláda končí. "Samozřejmě konců je více druhů. Pro mě je to minimálně konec důvěry," dodal již méně odhodlaně.

Už tak vyhrocený spor o policejní reformu vygradoval ve středu odpoledne. Ministr vnitra a místopředseda ČSSD Milan Chovanec se rozhodl jít do čelního střetu a změny v policii protlačit silou. I přes odpor ANO podepsal sloučení dvou elitních útvarů − pro odhalování organizovaného zločinu a protikorupční jednotky.

"Chceme policii sebevědomou, ale také nezávislou. Policie se nestane nikdy divizí Agrofertu. To, co vidíte u hnutí ANO, je hysterická snaha o jakousi hru o policii," řekl Chovanec, a tím rozlítil vedení ANO. "Ukázal se jako arogantní politik, který s partnery nevyjednává," reagoval Babiš.

"Připadalo nám, že nás chtěli vyprovokovat k odchodu z vlády. Jediným vysvětlením je, že mají domluvenou opoziční smlouvu," řekl člen vedení ANO Martin Komárek.

Vzájemná provokace
Narážel tak na jednu z možností, v niž může koaliční přestřelka v krajním případě vyústit. Tedy že by ve vládě zůstala jen Sobotkova ČSSD a Bělobrádkovi lidovci, jejichž menšinový kabinet by tolerovali občanští demokraté a TOP 09. "Je to zbytečná spekulace. Andrej Babiš neopustí ministerstvo financí, dokud budou koaliční partneři podporovat drancování rozpočtu ve prospěch jeho Agrofertu," komentoval to lídr TOP 09 Miroslav Kalousek. Už několikrát ale v jiných případech možnost spojit se proti Babišovi ostatním vládním stranám nabízel.

"Když se podívám do Poslanecké sněmovny, tak já tam žádnou jinou stabilní variantu vlády nevidím. A bylo by zbytečné, abychom teď řešili předčasné volby," snaží se udržet kabinet premiér Sobotka.

Kdo bude mít své Marťany?
Ostatně sám Babiš ve středu přišel s neortodoxním nápadem, jak se i v případě, že se kabinet na nové smlouvě nedohodne, udržet v ministerských křeslech: "Vypovězení koaliční smlouvy by neznamenalo odchod z vlády." Má představu, že by strany vypovězenou koaliční smlouvu i nadále dodržovaly, ale jen kdyby se jim chtělo. "Měli bychom možnost chovat se jako pan Chovanec, tedy že ji nebudeme dodržovat," popisoval svůj plán Babiš.

A ministr spravedlnosti Robert Pelikán mu přizvukoval, že v jiných zemích takto vlády pracují. V Česku se něco podobného stalo před volbami v roce 2006, kdy vládla koalice ČSSD, lidovců a Unie svobody. Každá strana si navzdory koaliční smlouvě hlasovala v parlamentu, jak chtěla.

A tehdejší premiér a lídr ČSSD Jiří Paroubek schvaloval důležité zákony s opozičními komunisty − a jak sám sebevědomě prohlašoval, dělal by to klidně s Marťany. Rozhádaná vláda i přes vzájemné podrazy vydržela až do řádných voleb.

Krize Sobotkova kabinetu také přichází nedlouho před volbami, a navíc ve chvíli, kdy ČSSD a ANO už prosadily významná opatření, která slibovaly voličům. V případě Andreje Babiše třeba elektronickou evidenci tržeb a kontrolní hlášení k DPH, u ČSSD zase zvyšování minimální mzdy a přidávání obecně.

Sociální demokraté pochybují o tom, že by vláda bez smlouvy mohla fungovat. "Nevím, jak si to představuje. V praxi by realizace vládní politiky bez toho dokumentu byla dost obtížná. Koaliční smlouva drží většinu pohromadě a bez ní by se společný zájem rychle ztratil," myslí si šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák, který současné vztahy popisuje jako nejhorší od voleb.

Zdroj: Hospodářsko Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity