Pátek 18. 01. 2019

Solární panely zlevní až o desetinu, Čína rozprodává sklady

18.08.2016

Po oceli zamává Čína s dalším světovým trhem, tentokrát se solárními panely. Čínští výrobci kvůli zpožďování tamních velkých projektů a omezení podpory přišli letos o citelnou část odbytu.

zpráva Solární panely zlevní až o desetinu, Čína rozprodává sklady

Ve skladech však mají z minula množství panelů, které by mohli v příštích měsících vrhnout na trh. „Dá se očekávat, že tlak na pokles cen modulů může být značný a celosvětově mohou ceny spadnout až o deset procent. Při výprodejích čínských skladů by se náklady mohly snadno dostat ke 40 eurocentům za instalovaný watt,“ říká Marek Farský, výkonný ředitel společnosti Photon Energy Technology, která patří do skupiny Photon Energy.


Před zhroucením cen a nadměrnými výrobními kapacitami v Číně varoval letos v létě také Frank Asbeck, šéf německé firmy Solar World, která je jediným velkým evropským výrobcem panelů.


Čínský stát totiž nenechá své výrobce zkrachovat. Ti, kteří už v minulosti zbankrotovali, jako někdejší světová jednička Yingli, chrlí panely dál. Padající ceny panelů potvrzuje také Zdeněk Sobotka, jehož Solek Group staví solární elektrárny v Chile.


„Na začátku roku jsme kupovali panely za 47 centů za watt, teď máme nabídky za 40 centů. Signály dalšího poklesu už ale mohou být v cenách započítané,“ říká český solární podnikatel.

Paradoxně Evropa, která byla dlouho světovým lídrem ve vývoji a výstavbě fotovoltaických elektráren, z očekávaného cenového poklesu nic mít nebude. Evropští výrobci si vymohli ochranu před dovozem příliš levných panelů z Číny.


Od letoška v Evropské unii platí, že panely z Číny lze dovézt minimálně za cenu 56 eurocentů za watt. Ve výsledku by se proto mohly evropské elektrárny stavět až o polovinu dráž, než se stavějí jinde ve světě. To prodraží i účet za podporu, kterou v cenách elektřiny hradí solárům spotřebitelé elektřiny.


Čínské panely výprodeje by se do Evropy nakonec dostat mohly kvůli obcházení antidumpingové ochrany. Už v minulosti Číňané panely vyváželi přes Tchaj-wan nebo Malajsii, kde jen deklarovali, že panely vyrobili v těchto zemích. EU proto ochranu rozšířila i na tyto dva státy. Teď by mohli panely vyvážet stejným způsobem třeba přes Vietnam nebo Indii.

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity