Pondělí 21. 01. 2019

Společnost OKD zatím nerozhodla o uzavření žádného dolu

11.03.2016

Praha - Společnost OKD zatím nerozhodla o definitivním uzavření žádného dolu. Rozhodnutí by nemělo padnout do doby, dokud nebude mít firma jasný rozpočet a nedosáhne vyrovnané bilance hospodaření. Na sjezdu hornických odborů to dnes v Praze řekl výkonný ředitel OKD Antonín Klimša. Před nedávnem v týdeníku Horník uvedl, že firma chce těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku ukončit na konci letošního roku.

zpráva Společnost OKD zatím nerozhodla o uzavření žádného dolu

"Nebylo rozhodnuto o jakémkoliv definitivním, nenávratném uzavření jakéhokoliv dolu OKD a nebude tak učiněno, dokud nebudou jasné rozpočty a vyrovnaná bilance hospodaření společnosti pro další období," řekl dnes Klimša. Podle něj se vedení společnosti snaží připravit "modely, které umožňují vyvážené hospodaření pro příští období".

Předák odborové konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula na sjezdu řekl, že nejlepší variantou řešení by bylo, pokud by vlastníci firmu oddlužili. Vidí pak "prostor" i pro jednání vlády o případné další pomoci. "S takovým návrhem ale nikdo nepřišel," uvedl Středula. Očekává, že majitelé "se seriózním návrhem" přijdou.

OKD patří společnosti New World Resources (NWR), jež má nového majitele - skupinu Ad Hoc Group (AHG). Sdružuje tři nadnárodní investiční společnosti, dosavadní věřitele firmy. Společnost NRW opustil podnikatel Zdeněk Bakala. Na NRW totiž převedla všechny své akcie společnost CERCL Mining, která Bakalovi z poloviny patří.

Sobotka: Cílem je zodpovědné řešení

Cílem vlády v problematice OKD je zodpovědné řešení v zájmu občanů a zaměstnanců, při dodržení zásad řádného hospodaření s veřejnými penězi i surovinovými zdroji. V dopise zaslaném zástupcům hornických odborů to uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Se zněním dopisu, který má ČTK k dispozici, dnes delegáty sjezdu Odborového svazu hornictví, geologie a naftového průmyslu (OS PHGN) seznámil předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

Sobotka v dopise odkazuje na sérii opatření ke snížení negativních dopadů související s očekávaným útlumem těžby černého uhlí v Moravskoslezském kraji, o kterém ve čtvrtek informovalo ministerstvo průmyslu (MPO). To uvedlo, že v jeho gesci jsou připravována opatření směřující k tvorbě nových pracovních příležitostí v kraji. Nová místa by mohla být například ve společnosti Hyundai Mobis, která v průmyslové zóně v Mošnově na Novojičínsku staví továrnu na výrobu světlometů. Sobotka v dopise připomíná, že Hyundai plánuje po dohodě se státem investovat do vybudování závodu asi čtyři miliardy korun a vytvořit až 900 nových pracovních míst. "Prvních 150 zaměstnanců by měla (firma) přijmout už v tomto roce," dodal premiér.

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) pak podle Sobotky ve spolupráci s Úřadem práce v Moravskoslezském kraji připravuje sérii projektů na podporu lidí ohrožených nezaměstnaností. Projekt s vyčleněnými více než 115 miliony korun má během 2,5 roku pomoci nejméně 600 stávajícím zaměstnancům OKD.

Sobotka zmiňuje i plán mimořádného příspěvku pro propuštěné horníky, kteří mají mít nově nárok na příspěvek až 8000 korun měsíčně až po dobu tří let, v závislosti na odpracované době. Podobné nařízení o příspěvcích vydala vláda už před 15 lety při útlumu hnědouhelného hornictví. Tehdy se dávka 5280 korun vyplácela maximálně 30 měsíců.

Hornické odbory si dnes v Praze zvolily vedení na další čtyřleté období. Předsedou byl znovu zvolen Jan Sábel, místopředsedy zůstávají Jaromír Franta a Jaromír Pytlík. Sjezd dále prokračuje, kolem poledne by ho měli navštívit i ministři. Účast přislíbil kromě ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) a Marksové také ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Mládek: Nový návrh NWR státu moc nový nebude

Nabídka nových vlastníků společnosti New World Resources (NWR), vlastníka černouhelných dolů OKD, vůči státu se příliš nebude lišit od těch předešlých. Řekl to dnes na sjezdu hornických odborářů v Praze ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Potvrdil, že dřívější majitel NWR požadoval, aby vláda dala firmě 150 milionů eur (cca čtyři miliardy Kč) za to, že získá zaměstnání pro 5000 lidí na pět let. Na odpolední tiskové konferenci Mládek dodal, že případná dohoda by reálně nevznikla dřív než v létě. Podobný časový horizont zmínil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Novým vlastníkem NWR se po odchodu firmy CERCL Mining, kterou z poloviny vlastní podnikatel Zdeněk Bakala, stala skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti. V NWR má nyní 60 procent hlasovacích práv.

"Nabídku od nových vlastníků ještě nemáme potvrzenou. Předpokládám ale, že nebude zásadně rozdílná. Přebírání vlivu ve společnosti neprobíhá ze dne na den," řekl dnes horníkům Mládek. Připomněl, že současní většinoví majitelé mají podíl ve společnosti minimálně od restrukturalizace v roce 2014.

AHG požaduje podle Mládka nezávaznou dohodu se státem do konce března a do konce dubna závaznou dohodu. "Pokud to myslí vážně (skupina AHG), tak reálně mluvíme tak o létu," řekl na tiskové konferenci. Mluvčí NWR Radek Němeček uvedl, že návrh dohody musí vzejít od nových vlastníků společnosti. Informaci o tom, že by byl už připraven, nemá.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes novinářům na sjezdu řekl, že se situace začala vyvíjet pozitivně a kontroverzní akcionáři z firmy odešli. "Čekáme, že přijdou nějaké další kroky," uvedl. "Pokud by se to povedlo do konce června, bylo by to velice dobré. Cíl je udržet těžbu a zaměstnanost," podotkl. V případě propouštění je stát připraven horníkům pomoci. "V tom máme s ministryní práce a ministrem průmyslu shodu," dodal.

Mládek s ministryní Michaelou Marksovou (ČSSD) připravují program na pomoc propouštěným. Jedním ze zvažovaných opatření je to, že by horníci mohli chodit do penze ne o pět let, ale o šest či sedm let dřív než ostatní. Babiš zatím neřekl, zda by s takovým krokem souhlasil. Uvedl jen, že podporuje to, co schválila vláda, tedy odchod do penze o pět let dřív. Mládek dnes uvedl, že by se měl příští týden kvůli OKD s Babišem sejít.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity