Úterý 11. 12. 2018

Spoření už dávno nevynáší. Co takhle zkusit podílové fondy?

06.10.2015

Praha - Peníze stále leží hlavně na bankovních účtech, investicím občané moc nevěří. Téměř třetina z nich neinvestuje a nespoří vůbec. A pokud už si někdo buduje finanční rezervu, drží se při zemi, tedy alespoň pokud jde o investování.

zpráva Spoření už dávno nevynáší. Co takhle zkusit podílové fondy?

Čtvrtina Čechů je ochotna investovat částku mezi deseti a padesáti tisíci korunami ročně. Vyplývá to z průzkumu společnosti Generali PPF Invest. V porovnání se západní Evropou je míra investovaného majetku v České republice stále poměrně nízká. Roli přitom hraje nejen malé povědomí o možnostech investování, ale patrně také povaha Čechů jako konzervativních investorů.

Bezzubé běžné účty
Lidé ukládají peníze raději na specializované účty zaměřené na spoření a nechtějí nést vyšší míru rizika. Přitom spoření v bankách dnes docela jistě není vhodným prostředkem na přiměřené zhodnocování rodinných financí. Jedním z důvodů je inflace. Ta je sice momentálně nízká, ale Česká národní banka předpokládá, že už v příštím roce se dostane na očekávanou dvouprocentní hranici.

Odborníci doporučují mít na běžných účtech k dispozici 36 měsíčních platů tak, aby majitel dokázal vykrýt možné nenadálé výpadky příjmu.

Základní ekonomické doporučení přitom říká, že každý vydělávající člověk by měl měsíčně odložit stranou alespoň deset procent příjmů. Bohužel třetina dotázaných se ho nedrží, i když důvody mohou být různé, rodinný rozpočet bývá mnohdy napjatý a na spoření někdy mnoho prostoru nezůstává, ekonomická realita je taková.

Za neochotou investovat stojí podle mého názoru především neznalost, a tak trochu i strach z rizika. Ovšem pokud se někdo investování bojí, může si jako bezpečnější alternativu zvolit podílové fondy. Výnos však bude asi mnohem nižší, než když zájemce investuje sám a přímo.

Informace rozhodují
U investic platí, že s růstem podstupovaného rizika investor očekává také vyšší výnos z vložených prostředků. Podle výsledků průzkumu bývají ženy opatrnější a peníze nejčastěji vkládají do fondů peněžního trhu, smíšených fondů nebo dluhopisů. Naopak muži investují především do akcií a akciových fondů. Odvážnější jsou muži a spíše mladí lidé.

Pravidelné měsíční investice jsou jedním ze způsobů, jak získat nadprůměrný výnos a současně snížit riziko spojené s investováním. Základem je vkládání pevné částky v pravidelných intervalech. Zájemce svůj rozpočet přitom ani nezatíží, když si to nepřeje, neboť investovat lze již od pěti set korun měsíčně, což lze považovat za přijatelnou hranici.

Základní podmínkou úspěchu je dostatek informací o zvoleném způsobu investování. Důležité je také sledovat vývoj na trhu. Totiž to, co bylo výhodné před rokem, může být nyní už dost riskantní.

Udělejte si jasno v tom, jak, kolik a kam chcete investovat. Máte-li potřebu přestavit jednotlivé možnosti pravidelného investování se všemi výhodami i nevýhodami, neváhejte se obrátit na odborníky společnosti Chytrý Honza. Na stejnojmenném serveru najdete i všechny další potřebné informace, například o míře rizika nebo o účtovaných poplatcích.

Zdroj: denik.cz

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity