Středa 12. 12. 2018

Spořicí účty moc nevynáší. Investice do fondů tak rostou i přes oslabení akciových trhů

12.11.2015

Fondy domácích i zahraničních správců nabízené v České republice spravovaly koncem září 367,20 miliardy korun. Je to o 13 procent více než začátkem letošního roku. Ve třetím čtvrtletí se objem jejich majetku snížil asi o 190 milionů korun. Příčinou je především dočasné oslabení akciových trhů. Poptávka po fondech ale dále stoupá. Hodnota aktiv, které spravují, tak může ke konci roku dosáhnout nového historického rekordu.

zpráva Spořicí účty moc nevynáší. Investice do fondů tak rostou i přes oslabení akciových trhů

Zájem o investice do podílových a investičních fondů nabízených na českém trhu zůstává vysoký. Příčinou jsou především nízké úroky u spořicích účtů a termínovaných vkladů, které nutí investory hledat jiné možnosti, jak výhodněji zhodnotit peníze.

K 30. září spravovaly fondy domácích i zahraničních správců nabízené v Česku domácnostem a institucím aktiva ve výši 367,20 miliardy korun. Je to asi o 190 milionů korun méně než koncem června. Hlavní příčinou tohoto mírného poklesu je oslabení akciových trhů ve třetím čtvrtletí. 

"Nepříznivá situace na akciových trzích ovlivnila hodnotu majetku v akciových a v některých smíšených fondech. Z aktuálních údajů ale vyplývá, že zájem o fondy nadále roste. Koncem roku tak může objem aktiv, které spravují, překonat dosavadní historický rekord z června letošního roku," komentuje očekávaný vývoj místopředseda rady ředitelů Asociace pro kapitálový trh (AKAT) Jan Vedral.

Členové AKAT spravují převážnou většinu fondů nabízených v Česku. Zatímco aktiva nemovitostních, dluhopisových, smíšených a fondů fondů, jejichž správci nakupují jiné fondy, ve třetím čtvrtletí rostla, majetek akciových a strukturovaných fondů, ale i fondů peněžního trhu se naopak snížil.

Z celkových 367,2 miliardy korun, které měli investoři koncem září ve fondech, připadá 130,87 miliardy na smíšené fondy. Majetek dluhopisových fondů činil k témuž datu 114,53 miliardy, akciových 65,26 miliardy, strukturovaných 28,74 miliardy, fondů fondů téměř 16 miliard, nemovitostních 8,1 miliardy korun a ve fondech peněžního trhu 3,71 miliardy korun.

Nejvíce investic do domácích i zahraničních fondů ve výši 97,04 miliardy korun zprostředkovala ke konci září skupina ČSOB, následována skupinami České spořitelny (94,18 miliardy korun), Komerční banky (51,46 miliardy korun), UniCredit Bank (26,90 miliardy korun) a Consequ 22,48 miliardy korun.

Majetek fondů tvoří část aktiv, která spravují členové Asociace pro kapitálový trh klientům v rámci asset managementu. Nejvíce peněz, a to 246,59 miliardy korun, obhospodařují Generali Investments CEE a investiční společnost ČP Invest. Dalších 218,73 miliardy korun připadá na skupinu České spořitelny. U skupiny ČSOB jde o 196,79 miliardy korun, Komerční banky o 155,42 miliardy korun. Pětici největších správců majetku uzavírá s 96,90 miliardy korun skupina NN Investment Partners, dřívější ING Investment Management.

Většina takto spravovaného majetku patří institucím působícím většinou v rámci stejné finanční skupiny, menší díl připadá na bohaté investory, jimž obhospodařují majetek privátní bankéři. 
Firmy i movití občané mohou také svěřit peníze fondům kvalifikovaných investorů. Ti v nich měli koncem září dalších 72,33 miliardy korun.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity