Sobota 15. 12. 2018

Správce neuznal miliardové pohledávky za OKD. Možností je i arbitráž proti Česku, hrozí politikům věřitelé

04.08.2016

Podle držitelů dluhopisů, jejichž pohledávku za 10,2 miliardy korun insolvenční správce Lee Louda neuznal, politici do insolvence OKD zasahují více, než jim přísluší. Celkem Louda popřel zhruba 17,5 miliardy z více než 20 miliard přihlášených pohledávek, a to včetně dvoumiliardové sumy, kterou přihlásil stát. Je to klíčové pro složení věřitelského výboru, který poprvé zasedne 10. srpna.

zpráva Správce neuznal miliardové pohledávky za OKD. Možností je i arbitráž proti Česku, hrozí politikům věřitelé

Angažovanost v insolvenci těžební firmy OKD může vládě přinést potíže. Podle držitelů dluhopisů, jejichž více než desetimiliardovou pohledávku insolvenční správce zamítl, zasahují politici do insolvenčního řízení více, než jim umožňuje zákon. A jako krajní variantu obrany zvažují i arbitráž proti České republice.

"Výroky některých politiků i jejich akce nám naznačují, že už výběr správce nebo vytvoření dočasného věřitelského výboru byly politicky ovlivněné. Detaily ale sdělovat nebudeme," řekl HN zdroj blízký držitelům dluhopisů v celkové výši zhruba 10,2 miliardy korun. Dluhopisy vydala v roce 2014 NWR, mateřská společnost OKD. Ostravská firma za ně pak ručila.

Ministr průmysl Jan Mládek i ministr financí Andrej Babiš, kteří se v krachu OKD nejvíce angažují, jakákoliv nařčení z ovlivňování insolvence odmítají.

OKD mělo finanční problémy několik posledních let, hlavní roli hrály klesající ceny uhlí. V úpadku je od letošního května. Nyní se snaží vedení vyjednat půjčku 700 milionů korun od státu, kterou chce insolvenční správce Lee Louda použít primárně na výplaty zaměstnancům.

Zmiňované dluhopisy do insolvenčního řízení přihlásila londýnská pobočka banky Citibank. Insolvenční správce Lee Louda ale její pohledávku spolu s vedením OKD minulý týden popřel. Jako důvody zmiňoval mimo jiné to, že Citibank podle něj vůči dlužníkovi nikdy neposkytla žádné protiplnění a celý kontrakt podepsal člověk bez řádného oprávnění. Protistrana to odmítá.

"V návrhu na insolvenci z 3. května je Citibank zmíněna jako největší věřitel s nároky přesahujícími 380 milionů eur. Je proto těžké pochopit, jak mohl nejdříve management OKD prohlásit tyto dluhy za jeden z hlavních důvodů pro insolvenci a pak je následně popřít," říká Roman Pařík, mluvčí investičních fondů Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do neformálního uskupení Ad Hoc Group. To reprezentuje majitele zhruba 70 procent dluhopisů vydaných Citibank.

"Myslíme si, že argumentace OKD je iracionální, vymyšlená a protizákonná. Odmítnutí nároku mělo za cíl poškodit všechny držitele dluhopisů a věříme, že nezávislý soud posoudí nároky Citibank a ta získá své zákonné místo v insolvenčním procesu," dodává Pařík.

Pokud by popření pohledávky londýnské banky stvrdil i soud, prakticky ji to vyřadí z účasti v insolvenci. Nebude mít vliv na určení správce, věřitelského výboru ani na to, zda se bude insolvence řešit formou konkurzu, či reorganizace. První zasedání věřitelů se koná 10. srpna. Citibank, respektive držitelům dluhopisů, příliš nepomůže ani fakt, že správce Louda nešetřil ani ostatní věřitele. Celkem popřel zhruba 17,5 miliardy z více než 20 miliard přihlášených pohledávek, a to včetně dvoumiliardové sumy, kterou přihlásil stát.

Oficiálně to zatím zástupci fondů ani Citibank neříkají, již delší dobu si nicméně sbírají munici na případné soudní pře. "Pokud nebude pohledávka uznaná, povedeme incidenční spor. Ten ale může klidně trvat dva tři roky. Jako krajní řešení máme samozřejmě i možnost arbitráže proti českému státu. Chceme se tomu vyhnout, ale ta možnost tu je," říká HN zdroj blízký majitelům dluhopisů.

Při případné arbitráži se budou chtít opřít právě o údajné vměšování se politiků − hlavně ministrů Mládka a Babiše − do insolvenčního řízení. Ohledně toho, jaké přesně argumenty použijí, ale zatím mlčí.

I když to nebývá časté, případy arbitráže kvůli vměšování se do úpadku firmy v Česku již byly. "Dva případy tu máme. Stát je vyhrál, nicméně tím, že rozhodnutí arbitrů ministerstvo financí umístilo na svůj web, dává potenciálním žalobcům kuchařku, jak na to," říká Radek Šnábl, který dřív zastupoval stát v mezinárodních arbitrážích. V kauze banky Nomura se podle něj ukázalo, že i mediální prohlášení politiků mohou být použita jako důkaz.

Mnohem nebezpečnější jsou podle něj ale jiné kroky. Sám poukazuje na snahu ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který chtěl pro krachy uhelných společností vytvořit speciální zákon. "To by při arbitráži problém byl i přesto, že nebyl schválen. Už jenom to, že se o to ministr pokusil, indikuje, že stát nemusí konat fér," podotýká Šnábl.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity