Pátek 18. 01. 2019

Stát získal z letošního prodeje dluhopisů zatím 89,2 milionu korun

13.09.2015

Praha - Ministerstvo financí ve středu a ve čtvrtek vydělalo v aukci střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů prodaných se záporným výnosem 76,3 milionu korun. Celkově letos emise státních dluhopisů se záporným výnosem vynesly 89,2 milionu Kč, sdělilo ministerstvo. Záporný výnos prakticky znamená, že investoři vládě platí za to, že jí půjčují.

zpráva Stát získal z letošního prodeje dluhopisů zatím 89,2 milionu korun

"Historicky poprvé získává Česká republika finanční prostředky za to, že umožní investorům koupit si její státní dluhopisy. V případě pokračující pozitivní situace na finančních trzích a přetrvávajícího zájmu investorů plánujeme v prodeji těchto dluhopisů pokračovat," uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

MF dosáhlo za poslední dva dny záporného průměrného výnosu -0,212 procenta u dluhopisu se splatností v roce 2017. Nejlepší dosažený výnos činil -0,345 procenta. Poprvé v historii prodalo ministerstvo dluhopisy se záporným výnosem na konci srpna. Tehdy byl u tříletého dluhopisu výnos -0,001 procenta.

Ve středu a ve čtvrtek byl mimo jiné prodán dluhopis se splatností v roce 2026 ve výši 2,4 miliardy korun a státní dluhopis s variabilním kupónem se splatností v roce 2020 ve výši 3,1 miliardy korun. Celková poptávaná jmenovitá hodnota dosáhla 42,7 miliardy korun. Nejvíce byl poptáván nově vydávaný bezkupónový státní dluhopis, jehož celková poptávaná jmenovitá hodnota dosáhla 30,3 miliardy korun.

Období záporných výnosů českých dluhopisů by podle dřívějšího vyjádření analytika Komerční banky Marka Dřímala kvůli pokračování intervenčního režimu ČNB nemělo jen tak skončit. "Ministerstvo financí by tak mohlo ušetřit stovky milionů korun nákladů na obsluhu státního dluhu," odhadl. Jde především o platbu úroků ze státního dluhu dluhu, tyto výdaje loni klesly o 2,3 miliardy korun proti roku 2013. Pro letošek čeká ministerstvo další pokles.

Zdroj: ČTK, denik.cz

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity