Sobota 15. 12. 2018

Státní rozpočet se v září propadl do schodku 2,8 miliardy korun

02.10.2015

Praha - Státní rozpočet se v září dostal do schodku 2,8 miliardy korun, zatímco v srpnu hospodaření státu skončilo s přebytkem 19 miliard korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí s tím, že jde o nejlepší výsledek hospodaření ke konci září od roku 2008. Loni v září byl rozpočet ve schodku 34,4 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun. Podle analytiků lze očekávat, že rozpočet za celý letošní rok dopadne lépe.

zpráva Státní rozpočet se v září propadl do schodku 2,8 miliardy korun

Letos byl kromě září schodek rozpočtu v dubnu (0,4 miliardy korun) a v květnu (22,1 miliardy korun).

"Náš výhled nadále předpokládá, že rozpočet na konci roku skončí ve schodku 70 miliard korun. Deficit ale může být i nižší, čemuž dnešní údaje nahrávají," uvedl analytik Komerční banky Marek Dřímal. Vláda by ale podle něj neměla zapomenout na to, že v příštím roce bude růst ekonomiky pravděpodobně podstatně nižší.

Za současné situace tak není podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška problémem financovat zvýšení platů ve státní sféře, zvýšení důchodů a vyšší transfery příspěvkovým organizacím. "Jediným problémem může být návykovost ekonomických subjektů na valorizaci všemožných plateb, která při nulové inflaci není samozřejmostí. Letošní rozpočet již s velkou pravděpodobností dopadne proti plánu lépe. Pro příští rok bude ale nepřekročení plánovaného schodku složitější," upozornil.

Celkové příjmy rozpočtu stouply v září meziročně o 82,2 miliardy na 908,5 miliardy korun. Na tom se podílely zejména příjmy z EU fondů, které vzrostly meziročně o téměř 53 miliard korun.

Podle ministerstva financí výsledky rozpočtu potvrzují oživení české ekonomiky. Příjmy rozpočtu z daně z příjmu právnických osob podle úřadu stouply meziročně o 12 procent na 78,5 miliardy Kč, a jsou tak za devět měsíců roku nejvyšší od vypuknutí finanční krize v roce 2008.

Celkové daňové příjmy bez sociálního zabezpečení stouply meziročně o 14,7 miliardy na 435,4 miliardy korun.

Inkaso daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouplo o 0,4 miliardy na 166,7 miliardy korun. DPH je současně hlavním zdrojem daňových příjmů náležejících podle platného rozpočtového určení daní obcím a krajům. Ty by tak podle odhadu MF měly na konci roku dostat 92,6 miliardy korun, což by bylo o 0,3 miliardy více než MF plánovalo.

Celkové výdaje rozpočtu stouply meziročně o 50,5 miliardy na 911,3 miliardy korun. Na sociálních dávkách stát vydal 373,3 miliardy korun, což je meziroční růst o 9,1 miliardy korun.

V souvislosti se zrychleným čerpáním peněz z fondů EU stouply ke konci září i investiční výdaje rozpočtu, a to o 28,9 miliardy na 88,6 miliardy korun.

o_1a0jq10qhjbg8931p2ndnd19l7c.png

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity