Pondělí 21. 01. 2019

Status tržní ekonomiky Číny neprojde i proti vůli Zemana. Ohrozilo by to naše podniky, zní z vlády

11.07.2016

Čeští politici jsou vesměs proti udělení statusu, protože se obávají, že na to doplatí tuzemské firmy. Jediný z vrcholných politiků, který je pro vstřícnost k Číně, je prezident Miloš Zeman. Nejistý je postoj šéfa MPO Jana Mládka. Na konečném stanovisku se vláda v pondělí neshodla. Počká na výsledky hloubkové dopadové studie Evropské komise.

zpráva Status tržní ekonomiky Číny neprojde i proti vůli Zemana. Ohrozilo by to naše podniky, zní z vlády

Před třemi měsíci se při návštěvě Prahy dostalo čínskému prezidentovi velkolepého přijetí. Nicméně důležité stanovisko vlády s dopadem na vzájemný obchod ho nepotěší. Jde o udělení statusu tržní ekonomiky, o který Čína velice stojí a má v tom i svého zastánce − prezidenta Miloše Zemana.  Na pondělním jednání vláda ještě nerozhodla, její stanovisko však podle informací HN bude pravděpodobně zamítavé.

Číňané naléhavě usilují o to, aby jednotliví členové Evropské unie souhlasili s udělením statusu pro jejich zemi. Pokud by se toho dočkali, otevřelo by jim to ještě podstatně více bránu na trhy Evropské unie. Země EU jsou ale vesměs proti. "Česká republika zatím neuzná Čínu jako tržní ekonomiku," říká premiér Bohuslav Sobotka, který ale zároveň nechce, aby tento spor ohrozil obchodování mezi EU a Čínou.

"Jsem zásadně proti udělení statusu, protože Čína rozhodně není tržní ekonomika, a navíc by to ohrozilo naše metalurgické firmy," sdělil HN ministr financí Andrej Babiš, jehož názor jako šéfa hnutí ANO bude zásadní také pro stanoviska dalších ministrů za toto hnutí ve vládě.

Babiš podle svých slov nemůže být pro už z toho důvodu, že při cestách do Moravskoslezského kraje tamním lidem slíbil, že nechce ohrozit jejich pracovní místa, a tedy nemůže Čínu podpořit.

"Třinecké železárny, Vítkovice Steel i další firmy by na udělení statusu pro Čínu doplatily. Slíbil jsem těmto i dalším fabrikám, že naši europoslanci za ANO zastávají stejný názor," uvedl Babiš, podle něhož by levná čínská ocel způsobila zásadní problémy celému regionu, který se teď vyrovnává s krachem OKD.

Čína nemá tržní ekonomiku
Stejná stanoviska zastávají také předsedové jiných koaličních stran − šéf ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. "Jsem proti!" odpověděl Bělobrádek na dotaz HN, zda podpoří status tržní ekonomiky pro Čínu. Když měl vysvětlit svůj nesouhlas, mluvil o tom, jakou podobu ekonomika této země má. "Není to tržní ekonomika, navíc by to ohrozilo naše výrobce," argumentuje tak jako Babiš.

Stejně se zachová i premiér Sobotka, který své stanovisko sdělil předsedovi čínské vlády Li Kche-čchiangovi přímo do očí při červnové návštěvě. "Pro vztahy Číny a Evropské unie je velmi důležité, abychom našli nějaké rozumné, schůdné řešení, které nebude znamenat ohrožení evropského trhu, ale současně udrží silnou linii vztahů, které dneska jsou," uvedl Sobotka.

Ministři sociální demokracie zastávají stejné stanovisko jako jejich lídr, jediný otazník je nad ministrem průmyslu Janem Mládkem, jenž své jasné stanovisko zatím nesdělil. "Překvapuje mě, že pan Mládek k tomu mlčí, a nevíme, co přesně udělá," opřel se do vládního kolegy Babiš.

HN se snažily ministra Mládka v minulých dnech kontaktovat, ale na dotazy nereagoval. V těchto dnech je na dovolené, stejně jako lidé z jeho tiskového odboru. Letos v květnu v České televizi poukazoval na to, že udělení statusu by sebralo pracovní místa v ocelářských firmách, ale zároveň je podle něj spousta závodů, které proti statusu nejsou.

"Rozšiřování antidumpingových opatření je klacek se dvěma konci, který nemusí být použit jen na naši ochranu, ale i proti nám," upozorňoval v ČT Mládek, aniž by řekl, co bude prosazovat on. Mluvil ale o tom, že vláda má jen dvě možnosti: buď udělení statusu odmítne, nebo bude s Čínou prosazovat nějaký kompromis.

Mládek bude jistě ve vládě tlumočit stanovisko odborářů, kteří jsou proti statusu, zároveň ale připomene průzkum Svazu průmyslu a dopravy, ve kterém naopak 64 procent firem dalo najevo, že by jim nevadilo, pokud by Evropská komise Číně status udělila. Pro firmy by to znamenalo podstatně větší možnost přístupu na čínský trh, v opačném případě se Čína bude zřejmě mstít.

O tom svědčí i nedávné reakce čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který minulý měsíc přijal v Pekingu německou kancléřku Angelu Merkelovou. "Nechceme obchodní válku, ale trváme na tom, aby Evropa splnila své smluvní závazky," prohlásil prezident, který se snaží hájit tím, že jeho země splnila všechny podmínky, aby status dostala.

Prezident by Číně status udělil
Číňané se snaží nalézt oporu u jednotlivých evropských státníků, což se jim podařilo například u českého prezidenta Miloše Zemana. "Pan prezident udělení statusu jednoznačně podporuje, protože Čína už dnes fakticky tržní ekonomikou je," sdělil HN mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Potvrdil také, že žádné jednání prezidenta s premiérem nebo třeba s ministrem Mládkem neproběhlo.

Zemana za jeho stanovisko kritizují čeští europoslanci za KDU-ČSL, ANO, TOP 09 i ODS, kteří jej i marně žádali, aby svůj názor změnil. "Myslím, že pan prezident hraje o něco jiného, než je náš průmysl a jeho konkurenceschopnost," stěžoval si mimo jiné Evžen Tošenovský z ODS.

Jak celé jednání kolem statusu dopadne, napoví hodně už tento měsíc, kdy proběhne dlouho očekávaný summit EU−Čína. Představitelé Číny argumentují, že EU v minulosti slíbila v této věci vstřícnost, jenže většina Evropského parlamentu je pro zdrženlivost a naléhá na Čínu, aby splnila další kritéria.

České stanovisko vznikne až po prázdninách 
Vláda během pondělního jednání nakonec projednání možného přiznání statusu tržní ekonomiky Číně odložila s tím, že rozhodne v září. "Čeká se na výsledky hloubkové dopadové studie Evropské komise, která by měla být hotova na konci července," uvedl mluvčí Ministerstva průmyslu a obchodu František Kotrba.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity