Sobota 15. 12. 2018

Stavební spořitelny půjčí na opravu chaty i na ledničku. Snaží se konkurovat spotřebitelským úvěrům

13.10.2015

Stavební spořitelny chtějí konkurovat spotřebitelským úvěrům. Navzdory tomu, že po snížení státního příspěvku v roce 2012 zájem o stavební spoření klesl, leží ve spořitelnách stále velké množství nevyužitých peněz. Cílem stavebních spořitelen je dostat se k půjčkám, které si lidé zatím berou od bank a splátkových společností.

zpráva Stavební spořitelny půjčí na opravu chaty i na ledničku. Snaží se konkurovat spotřebitelským úvěrům

Stavební spořitelny chtějí pod tlakem levných hypoték začít víc konkurovat běžným bankám. Chystají se proto ministerstvo financí přesvědčit o změně pravidel, aby mohly úvěrovat víc a jinak než dosud. Chtějí půjčovat třeba na novou lednici, nábytek či rekonstrukce chat.

Cílem je dostat se k půjčkám, které si lidé zatím berou od bank a splátkových společností. Ještě nedávno − za vlády Petra Nečase − se na ně přitom chystalo zpřísnění podmínek.

"V asociaci stavebních spořitelen jsme se dohodli na návrhu, který bychom rádi postoupili ministerstvu financí," říká Vladimír Staňura, šéf Asociace stavebních spořitelen a současně šéf ČMSS, která je lídrem tohoto trhu. Spořitelny by si podle něj rády nechaly schválit, na co ještě mohou půjčovat a na co naopak už ne. Hlavně by chtěly rozšířit účelovost úvěrů, kterou zákon omezuje jen na potřeby bydlení.

"Už jsme s ním o tom začali velmi neformálně jednat," říká Staňura.

"Pokud asociace přijde s konkrétními návrhy, je ministerstvo připraveno je prodiskutovat a v případě, že se určitá varianta změny ukáže jako vhodná, ji následně i realizovat," uvedl k tomu Michal Žurovec z tiskového oddělení ministerstva financí. 

Ve výkladu současné definice úvěrů vidí spořitelny řadu sporných momentů a podle Staňury v tom nepostupují stejně.

"Lze z nich financovat třeba volně stojící lednici a garáž nebo dodatečně montované solární panely na domek? Podle striktního výkladu ne. Nároky na bydlení se přitom změnily a my bychom rádi tímto směrem účelovost úvěrů ze stavebního spoření rozšířili. Chtěli bychom financovat i rekonstrukce rekreačních objektů, ve kterých mnozí lidé bydlí i polovinu roku," říká Staňura.

Navzdory tomu, že po snížení státního příspěvku v roce 2012 zájem o stavební spoření klesl, leží ve spořitelnách stále velké množství nevyužitých peněz. Z celkových 391 miliard korun na vkladech spořitelny ke konci prvního pololetí měly rozpůjčováno 62 procent. To je méně než před pěti lety.

Kvůli levným hypotékám se zájem o úvěry na koupi nemovitosti přesunul do hypotečních bank a stavební spořitelny v možnosti rozšířit účelovost úvěrů vidí šanci, jak udržet a rozhýbat svůj byznys. 

"Naší konkurencí jsou spíš spotřebitelské úvěry než hypotéky, protože banky často říkají, že většina spotřebitelských úvěrů jde stejně na bydlení. Proč za to lidé mají platit úrok třeba až 15 procent, když u nás to umíme i za tři nebo čtyři procenta," říká Staňura.

"Tímto směrem se chceme ještě víc profilovat," říká Staňura. Podle něj spořitelny navrhují rozšířit financování například i na rekreační objekty. "Někteří lidé v nich tráví polovinu roku. Ale nemůžeme jim na nějaké úpravy úvěr dát, protože nenaplňuje literu zákona." 

Zákon stavebním spořitelnám nařizuje, že mohou půjčovat jen na koupi nebo rekonstrukci či modernizaci nemovitosti určené k bydlení.

Regulace souvisí se státním příspěvkem, který jde na stavební spoření.

I když zákon přesně nevyjmenovává, na co mohou spořitelny půjčovat, až do letoška se držely pravidla, že jde jen o věci, které jsou pevnou součástí nemovitosti. Některé však už začínají půjčovat například na volně stojící nábytek.

Právě největší stavební spořitelna ČMSS se ale drží stále přísnějšího výkladu, aby se nedostala do problémů při kontrole ministerstva financí.

Na rozšíření účelovosti úvěrů spořitelny tlačily už v minulosti, ale zatím neuspěly.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity