Sobota 19. 01. 2019

Stovky klientů česko-ruské ERB Bank vybírají své peníze z České spořitelny. Za šest dní vyzvedli 1,86 miliardy

27.10.2016

Česká národní banka minulý týden oznámila, že ERB bank není schopna dostát svým závazkům. V pondělí jí odejmula licenci. Klienti nyní hromadně vybírají z banky své úspory. Od minulého čtvrtka do úterních 10.30 si peníze vybralo 1480 klientů ERB Bank, kteří si vyzvedli 1,864 miliardy korun, tedy více než 52 procent všech peněz určených k výplatě.

zpráva Stovky klientů česko-ruské ERB Bank vybírají své peníze z České spořitelny. Za šest dní vyzvedli 1,86 miliardy

Na vybraných pobočkách České spořitelny vyzvedlo od minulého čtvrtka do úterních 10.30 peníze 1480 klientů ERB Bank, kteří si vyzvedli 1,864 miliardy korun, tedy více než 52 procent všech peněz určených k výplatě. Zbývá vyplatit ještě zhruba 3900 klientů. Řekla to Klára Pačesová z tiskového oddělení ČS. Naprostá většina lidí byla podle ní vyplacena bezhotovostně.

Česká národní banka minulý týden oznámila, že ERB bank není schopna dostát svým závazkům. V pondělí jí odejmula licenci. Hlavními důvody byly nefunkční řídicí a kontrolní systém banky a nákup dluhopisů v rozporu s právními předpisy. V návaznosti na to ČNB podá soudu návrh na jmenování likvidátora ERB bank. Nárok na výplatu náhrady vkladu má 5409 klientů ERB bank, kteří mají celkem pojištěné vklady 3,53 miliardy korun.

Průměrný vklad na jednoho klienta podle Garančního systému finančního trhu (GSFT) mírně přesahuje 650 000 korun. GSFT eviduje 86 takzvaně nadlimitních vkladů, které v den vydání oznámení ČNB přesáhly 100 000 eur (2,72 milionu korun). V součtu jde o téměř 47 milionů korun. Tyto peníze přesahující limit pojištění vkladů budou představovat pohledávku klientů za bankou, protože nejsou pojištěné GSFT.

Banka s ruským kapitálem ERB bank se zaměřovala hlavně na financování českého exportu do Ruska, ale poskytovala i běžné bankovní služby. V ČR má pobočky v Praze a v Karlových Varech. ČNB udělila licenci ERB bank, dříve známou pod názvem Evropsko-ruská banka, v roce 2008. Bance tak dala právo působit po celé Evropské unii. Šlo o první ruský finanční ústav, který od rozpadu bývalého Sovětského svazu získal novou licenci v zemi EU.

Zdroj: Hospodářské Noviny, ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity