Pátek 18. 01. 2019

Středoevropské měny dnes ve výsledku bez velkých změn

29.05.2015

Na středoevropských devizových trzích dnes panovalo poklidné obchodování, což souviselo s relativně prázdným ekonomickým kalendářem. Zveřejněn byl pouze dubnový výsledek maďarské nezaměstnanosti. Ta se v souladu s očekáváním snížila z březnových 7,8 % na 7,6 %. Maďarský forint si tak dnes polepšil o necelé čtvrt procento, polský zlotý stagnoval, česká koruna ve výsledku lehce oslabila. Její kurz se sice ráno posunul z otevíracích 27,46 CZK/EUR k 27,43 CZK/EUR, velmi rychle se však vrátil k ranním hodnotám, aby byla odpoledne dokonce testována hladina 27,50 CZK/EUR.

Zítřejší ekonomický kalendář bude mnohem zajímavější. Přinese totiž revizi prvního odhadu HDP Česka a Polska za Q1 15 včetně struktury. Rychlý odhad v případě Česka opravdu překvapil. Česká ekonomika si podle něj polepšila o 2,8 % mezičtvrtletně. Velkou roli sehrála volatilita u položky daně z produktů způsobená změnou spotřební daně na tabákové výrobky. Nicméně i hrubá přidaná hodnota, která daně a dotace nebere v úvahu, vzrostla o silných 1,7 % q/q. Jaká by mohla být struktura hospodářského růstu? Náš původní odhad počítal s tím, že růst v Q1 15 byl tažen všemi klíčovými sektory - přidaná hodnota by se měla zvýšit v průmyslu, stavebnictví, zemědělství i v sektoru služeb. Z poptávkového pohledu by si spotřeba domácností měla polepšit o 0,8 % q/q a fixní investice dokonce o 2,0 %. Na druhou stranu čisté exporty by měly z mezikvartálního růstu ubrat 0,5 pb a určitou korekci předpokládáme i u vládní spotřeby. Na silné číslo bleskového odhadu koruna reagovala znatelným posílením, nyní již výraznější reakci očekávat nelze. 

Stejně jako v první polovině týdne panoval na domácím dluhopisovém trhu klid, zájem o obchodování byl minimální. Vzhledem k poklesu eurových sazeb o cca 3 bb dnes měly tendenci klesat i ty české, pohyb však byl nepatrný, cca o 1 bb. 

Zdroj: kurzy.cz

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity