Pondělí 21. 01. 2019

Stroj EgyptAir se zřítil potvrdily úřady. Námořníci zahlédli hořící objekt

19.05.2016

Egyptské letadlo se 66 lidmi na palubě, které dnes brzy ráno zmizelo z radarů, se zřítilo do Středozemního moře. Informovaly o tom zahraniční agentury s odvoláním na nejmenované egyptské činitele. Egyptské úřady to dopoledne fakticky potvrdily. Egyptské ministerstvo zahraničí totiž podle agentury Reuters v aktuální tiskové zprávě hovoří o pádu letadla.

zpráva Stroj EgyptAir se zřítil potvrdily úřady. Námořníci zahlédli hořící objekt

Letadlo na cestě z Paříže do Káhiry se ztratilo krátce před přistáním v egyptském hlavním městě. Činitelé, kteří s agenturou AP hovořili pod podmínkou anonymity, uvedli, že se potvrdila možnost, že se letadlo zřítilo. Příčinu neštěstí podle nich není zatím možné určit, mohla jí být technická závada, ale i teroristický útok.


Podobné tvrzení s odvoláním na egyptské vládní kruhy přinesla také agentura DPA. Podle dopoledního vyjádření egyptského premiéra Šarífa Ismáíla je ale na takové závěry příliš brzy. Nedlouho poté však egyptské ministerstvo zahraničí vydalo zprávu o tom, že si šéfové diplomacií obou zemí kondolovali. Poprvé tak egyptské úřady oficiálně připustily, že lidé na palubě letadla jsou pravděpodobně po smrti.


V Káhiře kvůli zmizení stroje zasedne rada národní bezpečnosti, v Paříži se zase mimořádně sešli ministři. Po troskách stroje pátrají egyptské i řecké složky.


Vyslalo letadlo tísňový signál?
Nejasnosti panují okolo toho, zda stroj vyslal nouzový signál, nebo ne. Letecká společnost EgyptAir uvedla, že nouzový signál zachytila egyptská armáda ve 4:26 SELČ, což je asi dvě hodiny poté, co stroj zmizel z radarů. Mohlo jít o signál z lokátoru. Egyptská armáda ale popřela, že by zachytila jakýkoliv nouzový signál.
Na palubě letadla bylo 56 cestujících, Češi by mezi nimi být neměli. Posádka čítala sedm členů a další tři lidé na palubě byli Egypťané zodpovědní za bezpečnost.

Podle operačního centra generálního štábu řecké armády nahlásila posádka obchodní lodi, která plula více než 200 kilometrů východně od jihořeckého ostrova Karpathos, že zahlédla ráno hořící objekt na obloze. Upozornil na to na svém serveru řecký list To Vima. Spekuluje se, že by mohlo jít o zmizelé egyptské letadlo.


Podle šéfa řeckého řízení letového provozu Konstantinose Lintzerakose byli řečtí dispečeři s piloty egyptského letadla naposledy v kontaktu, když letělo nad řeckým ostrovem Kéa. Tehdy posádka nehlásila žádné problémy.


Podivné ale je, že při přechodu do oblasti kontroly egyptského řízení letového provozu jižně od Kréty a Karpathosu se piloti s Řeky nerozloučili, jak je ve vzájemné komunikaci obvyklé. Asi dvě minuty poté letadlo zcela zmizelo z radarových obrazovek. Řečtí dispečeři událost ihned nahlásili řecké protivzdušné ochraně a svým egyptským kolegům.


Nelze vyloučit žádnou příčinu
Do pátrání po letadle se zapojila i letadla řecké armády. Do oblasti směřuje také řecká fregata, v pohotovosti jsou vrtulníky na řeckém ostrově Karpathos, uvedla agentura AP.


Podle francouzského premiéra Manuela Vallse není možné vyloučit jakoukoli příčenu zmizení letounu. V Paříži se kvůli současné situaci hned ráno mimořádně sešli ministři. Prezident François Hollande rovněž hovořil se svým egyptským protějškem Abdal Fattáhem Sísím. Slíbili si úzkou spolupráci při zjišťování okolností zmizení letounu. Podle egyptského premiéra Šarífa Ismáíla je příliš brzy na to stanovit, co se s letadlem stalo.


Zpravodaj listu The Wall Street Journal na svém twitteru napsal, že letadlo egyptské společnosti den před svým posledním letem letělo do Tuniska a také Eritreje.

Zdroj: E15

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity