Pátek 18. 01. 2019

Štvaná kampaň Warrena Buffetta

02.05.2015

„Vykopali ho někde v Africe, my jsme ho pak roztavili, vykopali jsme jinou jámu, pohřbili ho v ní a zaplatili lidi, aby stáli kolem a hlídali ho. Nemá vůbec žádné využití. Kdokoli se na naše počínání dívá z Marsu, musí nad tím kroutit hlavou,“ rozčil

zpráva Štvaná kampaň Warrena Buffetta

Zlato má podle Buffetta hodnotu pouze proto, že jsou lidé odhodláni ji bránit. Proč ji ale uznávají a udržují? Mnoho ekonomů a investorů zlato považuje za jediné „reálné peníze“, které představují hodnotu, respektive jejího dlouhodobého uchovatele. Warren Buffett vidí ve zlatu pouze investici – zapomíná však, že zlato je především pojistka proti katastrofám a alternativní prostředek směny při kolapsu systému papírových peněz.

Buffett je zuřivým propagátorem akcií, na které nedá dopustit, ale jejich reálná hodnota je negativně ovlivněna inflací. Drahé kovy jsou však právem nazývány uchovateli hodnot, protože před inflací poskytují investorům bezpečný úkryt. Vděčným příkladem je kupní síla jedné unce zlata. Ve starověkém Římě za ni bylo možné pořídit kvalitní tógu s příslušenstvím, ve třicátých letech dvacátého století stačila na pořízení kvalitního obleku na míru i s doplňky a totéž si za ni můžeme koupit i v současnosti.

Problém zlata podle Buffetta tkví v tom, že, na rozdíl od akcií, které mu poskytují dividendu, a půdy, která mu dává zemědělskou produkci, nic nevytváří a je neměnné. Avšak i když se stane, že nám zlato v krátkodobém horizontu peníze nevydělá, rozhodně o ně nepřijdeme. Zlato možná zůstává stejné, ale měny okolo něj ztrácejí svou hodnotu a světové centrální banky si žlutý kov, na rozdíl od bankovek, nemohou jednoduše dotisknout. V roce 1971, kdy skončil zlatý standard, bylo možné pořídit unci zlata za 40 $. Dnes za totéž množství zaplatíme 1 200 $ – to je nárůst 3 000 %!

„Když shromáždíme všechno zlato, které bylo kdy vytěženo, zaplní krychli o hraně 21 metrů. Při současných cenách je možné za to koupit veškerou zemědělskou půdu v USA, desetkrát gigantickou firmu Exxon Mobile a ještě by zůstal bilion dolarů. Nebo můžete mít velkou krychli kovu. Co si z toho vybrat? Co vytvoří do budoucna více hodnoty? Pokud nejste Strýček Skrblík, je to jasné,“ soudí Buffet.

Zapomíná však (a to je u investora jeho formátu zarážející), že nikdo by neměl investovat 100 % svých prostředků do jedné oblasti. Portfolio je třeba diverzifikovat a s ním také riziko. Buffettovi přinesly jeho pohádkové jmění akcie – takové jednostranně zaměřené portfolio však funguje pouze v období prosperity. Případný kolaps finančního systému, který je ve světle politicko-ekonomických problémů současného světa předmětem reálných obav, však způsobí, že hodnota fyzického zlata bude mnohem vyšší než hodnota akcií světových korporací. Každá třída aktiv má ve vyváženém investičním portfoliu svůj úkol a zlato v něm rozhodně nesmí chybět.

Zdroj: Kurzy.cz, ČM Aurum

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity