Středa 12. 12. 2018

Summit EU dnes bude debatovat hlavně o obchodu a migraci

23.06.2017

Summit Evropské unie bude dnes v Bruselu probírat migrační problematiku a vlekoucí se snahu EU reformovat vlastní azylový systém. Prezidenti a premiéři unijní osmadvacítky prodiskutují ale také ekonomická témata, včetně klíčové záležitosti týkající se pohledu unie na mezinárodní obchod.

zpráva Summit EU dnes bude debatovat hlavně o obchodu a migraci

Pro premiéry zemí Visegrádské skupiny, včetně českého Bohuslava Sobotky, ale jednací den začne ranním setkáním s novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Pro toho je nynější summit první podobnou schůzkou. Se středoevropskými zeměmi si už dokázal přes média vyměnit řadu ostrých slov, když jejich přístup například k migrační krizi označil za cynický. Především polští a maďarští představitelé reagovali velmi ostře.

Summit jako takový má dnes začít diskusí o hospodářské problematice a poté se budou šéfové států a vlád věnovat stále žhavému tématu migrace. Neuspokojivá zůstává dál především situace v centrálním Středomoří, kde nyní EU sází na spolupráci s libyjskou vládou a Česko například počítá s posílením své podpory tamní pobřežní stráže.

Součástí diskuse ale bude také trvající konflikt mezi členskými zeměmi EU nad reformou systému, kterým se v EU řídí rozhodování o azylech. Středoevropské země odmítají souhlasit s trvalým přerozdělovacím mechanismem, který do reformy Evropská komise navrhla pro případ krizového zatížení některého členského státu. Německo už přišlo s nápadem tuto věc oddělit od ostatních částí reformy, nad kterými naopak shoda panuje.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity