Pátek 18. 01. 2019

Švédský exit. Televizi Prima ovládnou čeští miliardáři

26.01.2017

Švédové opouštějí Primu, budoucnost vidí v digitální zábavě. Majoritním vlastníkem televize bude miliardář Ivan Zach. Druhý spolumajitel Vladimír Komár kvůli nákupu Primy prodal svůj podíl ve firmě měřící sledovanost.

zpráva Švédský exit. Televizi Prima ovládnou čeští miliardáři

Skandinávský mediální gigant MTG po dvanácti letech opouští český televizní trh. Za několik miliard korun prodává svůj poloviční podíl v holdingu televize Prima. Kupcem je firma Denemo Media, za kterou stojí podnikatelé Vladimír Komár a Ivan Zach. Druhý jmenovaný už polovinu televize vlastnil, díky transakci tak dosáhne na většinový podíl.

MTG koupila polovinu Primy v roce 2005 za 87 milionů eur (tehdy zhruba 2,5 miliardy korun). Zhodnocení své investice včetně dividend a aktuálního prodeje spočítala ve zprávě pro stockholmskou burzu na 168,5 milionu eur (přibližně 4,5 miliardy korun). Neupřesněná kupní cena vychází z hodnoty celé mediální skupiny Prima, která dosáhla 237,4 milionu eur (asi 6,4 miliardy korun).

Peníze z prodeje chtějí Švédové využít na investice v oblasti digitální zábavy, kam postupně přesouvají těžiště svého podnikání. Kvůli tomu už opustili nebo se chystají opustit maďarský, ruský a pobaltský televizní trh. Mimo Skandinávii zatím zůstávají v Bulharsku. Výnos z Primy chtějí použít na navýšení podílu ve studiu InnoGames, ze současné pětiny na 51 procent.

"Odpovídá to naší strategii investovat do relevantních komunit kolem digitálního obsahu. Je to klíčový krok probíhající transformace. Neustále hledáme, do jakých dalších digitálních aktivit bychom se ještě mohli pustit," komentoval prodej šéf MTG Jørgen Madsen Lindemann.

S prodejem Primy je spojena i další, méně nápadná transakce na mediálním trhu. Vladimír Komár souběžně prodal svůj menšinový podíl ve výzkumné společnosti Nielsen Admosphere, která zajišťuje měření televizní sledovanosti prostřednictvím peoplemetrů. Koupili ho předsedkyně představenstva Tereza Šimečková a místopředseda Michal Jordan.

Pokud transakci mezi MTG a Denemo Media schválí antimonopolní úřad, měla by se završit ještě v prvním čtvrtletí. Miliardář Ivan Zach pak bude držet 62,5 procenta Primy, zbytek bude v rukou Vladimíra Komára. Z pohledu programu a strategie by se nemělo měnit nic.

Setkání po letech
Oba spolumajitelé Primy nejsou na mediálním trhu žádní nováčci. Jejich televizní historie sahá do roku 1999. Komár se tehdy jako spoluvlastník MEF Holdingu podílel na rozjezdu Novy z Barrandova po bouřlivém rozchodu Vladimíra Železného s americkou CME. Stál také u rozjezdu slovenské Joj v roce 2002. Z Novy po pár letech odešel a od bývalých obchodních partnerů získal minerálku Korunní.

Zach naopak v roce 1999 ovládl firmu Domeana, kterou převzal od Investiční a poštovní banky. Domeana kromě jiného vlastnila FTV Premiéru, držitele licence Primy. Převod Domeany do Zachových rukou napadala ČSOB s tvrzením, že krachující IPB se Domeany zbavila "za nápadně nevýhodných podmínek". Stejná finanční instituce mimochodem vypořádává letošní prodej podílu MTG a firmě Denemo Media na odkup poskytla finance.

Z otloukánka důležitým hráčem
Zachovi se jeho dlouholeté investice do Primy zúročují. Na konci devadesátých let se stanice ztrácela vedle dominantní Novy a v podílu na trhu ji doháněla ČT2. Zach ale postupnými kroky začal v sídle televize na pražské Palmovce budovat mediální impérium, které zahrnovalo i rádia a časopisy.

Významněji o sobě televize Prima dala vědět až v létě 2005, tedy krátce před prodejem Švédům, kdy potřebovala zvýšit svou hodnotu. Novu tehdy zaskočila úspěchem původně maďarské reality show Vyvolení, která jí přinesla dosud nevídaná čísla sledovanosti. Na finále se dívalo přes 2 miliony lidí.

Další rozvoj přišel s investory z MTG a televizní digitalizací, která umožnila spustit nové stanice. Expanzi se podařilo uřídit i v době ekonomické krize. Prima zavedla pořady podle zahraničních licencí a začala natáčet vlastní seriály. K hlavní stanici jako první přibyla televize pro mladé muže pod názvem Cool (2009), v roce 2011 se ženy dočkaly programu Love. Po dalších dvou letech přišel dokumentární Zoom a posledním přírůstkem byl předloni filmový Max. Kromě toho ještě Prima pod svou značkou obchoduje komediální program Comedy Central ze skupiny Viacom.

V současnosti je skupina Prima třetí nejsledovanější na tuzemském trhu. Všech pět kanálů dohromady loni dosáhlo na podíl 21,1 procenta. Kromě televizního byznysu se Prima pustila také do marketingového podnikání a pod značkou Solootions pořádá různé akce a festivaly. Ve spolupráci s externími partnery vydává i tři časopisy.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity