Pondělí 21. 01. 2019

Švýcarské banky zveřejnily jména majitelů spících účtů

17.12.2015

Švýcarské banky zveřejnily jména více než 2600 majitelů účtů, na kterých nejméně 60 let nebyla zaznamenána žádná aktivita. Dědicové tak mají poslední možnost požádat o majetek, než připadne státu. Na zmíněných účtech je kolem 44 miliónů švýcarských franků (1,1 miliardy Kč). Informuje o tom agentura Reuters.

zpráva Švýcarské banky zveřejnily jména majitelů spících účtů

Banky uvedly, že opatření se týká i bezpečnostních schránek, v nichž je alespoň 500 franků, anebo u kterých není hodnota obsahu známa. Informace o spících účtech lze najít zde. Stránky ovšem zřejmě pod náporem začaly kolabovat a není snadné se na ně dostat. Seznamy samotné jsou pod odkazem dole na stránce.

Stránka byla zprovozněna ve středu na základě nové legislativy, která vstoupila v platnost v lednu. „Zveřejnění této informace je posledním pokusem bank znovu navázat kontakt se zákazníkem," řekl generální ředitel Švýcarské bankovní asociace Claude-Alain Margelisch. „Pro banky pak tento nový předpis vytváří právní jistotu pro nakládání se spícím majetkem," dodal.

Žádost se musí podat do roka 
Na seznam budou každoročně přidávána nová jména majitelů účtů, kde není žádný pohyb nejméně 60 let. Žádost o získání peněz z účtu se musí podat rok od zveřejnění. Podle asociace může trvat týdny až měsíce, než banky žádost posoudí. Mohou také požadovat zaplacení nákladů po žadatelích, kteří podají zjevně neopodstatněnou žádost.

Spící účty jsou ve Švýcarsku citlivým tématem od 90. let, kdy Světový židovský kongres spustil kampaň, aby banky vrátily majetek obětí holokaustu. Pod tlakem židovských organizací a americké vlády souhlasily velké švýcarské banky v roce 1998 s tím, že vyplatí celkem 1,25 miliardy dolarů, aby urovnaly obvinění, že peníze z neaktivních účtů odvedly a že dělaly obstrukce dědicům, kteří pátrali po penězích svých příbuzných.

Zdroj: ČTK, novinky

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity