Pondělí 10. 12. 2018

Švýcarský frank je nejslabší od ledna

05.10.2015

Švýcarsko právě čelí dopadům uvolnění franku, které v cizině silně prodražilo švýcarské výrobky. Oslabení měny tak působí ve prospěch hospodářství země.

zpráva Švýcarský frank je nejslabší od ledna

V mírném, ale stabilním oslabování pokračuje švýcarský frank, který se v polovině září vůči euru dostal na nejslabší hodnotu od 15. ledna letošního roku, kdy švýcarská centrální banka (SNB) přestala hájit kurz 1,2 franku za euro. Frank tehdy prudce posílil a euro vůči němu na čas padlo pod vzájemnou paritu. Vzhledem k odlišné dynamice Švýcarska a eurozóny však frank postupně oslabuje.

Hospodářské signály z malé alpské republiky nejsou moc pozitivní. V srpnu zde letos poprvé vzrostla nezaměstnanost ze 3,1 na 3,2 procenta, hospodářský růst se v prvním pololetí zastavil. Švýcarsko právě čelí dopadům uvolnění franku, které v cizině silně prodražilo švýcarské výrobky. Oslabení měny tak působí ve prospěch hospodářství země.

Na posledním zasedání SNB konstatovala, že frank je stále silně nadhodnocen. Potvrdila také negativní úrokovou sazbu 0,75 procenta a přítomnost na trhu, pokud by bylo třeba zasáhnout proti nadměrnému zhodnocení měny a hrozbě hlubší deflace.

Poté, co SNB svůj závazek udržování kurzu franku opustila, jde spíše o povinnou rétoriku. Centrální bankéři nebyli schopni zabránit deflaci, která se letos odhaduje na 1,2 a v příštím roce na 0,5 procenta. Pokud ale eurozóna v příštích čtvrtletích naplní svůj potenciál, může se frank k euru dostat do rovnovážnějšího stavu, než v jakém je dnes.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity