Pondělí 10. 12. 2018

Teroristé zasadili úder evropským měnám. Přiblíží to odchod Britů z EU?

24.03.2016

LONDÝN/NEW YORK Evropské měny po úterních teroristických útocích v Bruselu oslabují, vzhůru se naopak vydal americký dolar. Například britská libra se k dolaru propadla až na týdenní minimum. Útoky tak zvýšily averzi investorů vůči riziku a současně podpořily názor, že se zvyšuje pravděpodobnost odchodu Británie z Evropské unie.

zpráva Teroristé zasadili úder evropským měnám. Přiblíží to odchod Britů z EU?

Kolem půl páté odpoledne středoevropského času vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru pokles o 0,15 procenta na 1,1225 dolaru. Britská libra odepisovala zhruba procento na 1,4225 dolaru.


Teroristické útoky na bruselském letišti a v metru si podle posledních informací vyžádaly nejméně 34 mrtvých a téměř 200 zraněných.

„Je to špatná zpráva pro Británii, protože to hraje do karet těm, kteří chtějí odejít (z EU) v domnění, že tak budou ve větším bezpečí,“ řekl agentuře Reuters analytik Marc Chandler ze společnosti Brown Brothers Harriman.


V důsledku útoků zamířil vzhůru japonský jen, který je považován za bezpečné útočiště v období nejistoty. „Ta zpráva (o útocích) má dopad na náladu investorů,“ uvedl analytik Judžiro Goto ze společnosti Nomura. „Podporuje měny, které jsou považované za bezpečné útočiště,“ dodal. Euro se vůči jenu propadlo až na dvanáctidenní minimum.


V reakci na útoky v Bruselu oslabují rovněž evropské akciové trhy. „Po listopadových útocích v Paříži mohou mít obavy z dalších podobných událostí v Evropě dlouhodobější dopad na turistický sektor i na náladu spotřebitelů,“ uvedl analytik Charalambos Pissouros ze společnosti IronFX Global.

Zdroj: Lidovky

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity