Úterý 11. 12. 2018

Teroristický útok v londýnském metru zranil 22 lidí

15.09.2017

Londýn - Teroristický útok ve vlaku londýnského metra si dnes vyžádal hospitalizaci 22 lidí. Dosud neznámý pachatel či pachatelé odpálili podle policie improvizovanou nálož. Oblast incidentu na jihozápadě britské metropole zůstává uzavřená. Událostí se zabývá krizový výbor vlády.

zpráva Teroristický útok v londýnském metru zranil 22 lidí

Většina obětí má popáleniny, někteří se zranili při tlačenici v panice. V ohrožení života ale není nikdo. Výbušnina podle dosavadního vyšetřování zcela neexplodovala, což patrně zabránilo většímu krveprolití.

Britské bezpečnostní složky identifikovaly podezřelou osobu. Informovala o tom s odvoláním na své zdroje zpravodajská televizní stanice Sky News. Totožnost podezřelého údajně zjistila na základě vyhodnocení záběrů z bezpečnostních kamer. Televize rovněž uvedla, že bomba byla napojena na časovací zařízení a zařízení patrně selhalo.

Britská premiérka Theresa Mayová řekla, že výbušné zařízení v londýnském metru mělo způsobit "enormní škody". Oficiální stupeň ohrožení terorismem zůstává podle ní zatím na druhém nejvyšším stupni.

Část cestujících tvrdí, že bezprostředně po explozi cítili ve vagonu zápach jakési chemikálie. Na sociálních sítích se objevily videonahrávky zachycující zvědavce, jak si krátce po výbuchu uvnitř vagonu prohlížejí dýmající zavazadlo.

Vlak, ve kterém se exploze kolem 08:30 místního času (09:30 SELČ) odehrála, zůstává u nástupiště vylidněné povrchové stanice metra Parsons Green a prohledávají ho vyšetřovatelé. Na objasnění případu spolupracuje i kontrarozvědka MI5.

Doprava byla přerušena a okolí stanice metra rychle zaplnil dav lidí. České ministerstvo zahraničí doporučilo českým občanům v Londýně, aby se vyhnuli oblasti Fulham a na trase metra District Line úseku mezi stanicemi Edgaware Road a Wimbledon.

Londýnský starosta Sadiq Khan oznámil, že metropolitní policie posílí svou přítomnost v dopravních prostředcích i na klíčových místech hlavního města.

Británií letos otřásly čtyři útoky připisované teroristům a v zemi panují zpřísněná bezpečnostní opatření.

Americký prezident Donald Trump napsal na twitteru, že dnešní útok provedli lidé, o kterých londýnská policie věděla. Toto tvrzení ale nemá oporu v dosud zveřejněných informací z otevřených zdrojů.

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že ačkoli pozadí útoku není ještě jasné, posiluje odhodlání bojovat společně proti islamistickému terorismu.

Zdroj: ČTK

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity