Pondělí 10. 12. 2018

Tesla slibuje Austrálii obří sklad elektřiny a začala vyrábět Model 3

11.07.2017

Jižní Austrálie se dohodla s Teslou na stavbě bateriového úložiště s kapacitou 129 MWh. Pokud výstavba neproběhne do 100 dnů od podepsání kontraktu, zaplatí ji Elon Musk z vlastní kapsy. Na burze se však významně propadla cena akcií Tesly, čímž firma ztratila pozici nejhodnotnější americké automobilky.

zpráva Tesla slibuje Austrálii obří sklad elektřiny a začala vyrábět Model 3

Za 100 dnů, nebo zdarma. Tímto ambiciózním prohlášením podnikatel Elon Musk v březnu překvapil úplně všechny.

Americký miliardář slíbil, že pomůže vyřešit energetickou krizi v Jižní Austrálii. Jeho společnost Tesla v nejsušším a nejméně úrodném australském státě postaví bateriové úložiště, jehož kapacita bude největší na světě.

Pokud by se mu to nepovedlo do 100 dnů od podepsání kontraktu, nestálo by úložiště regionální vládu vůbec nic. Všechny náklady by hradil Musk.

Proti bouřím a vedrům
Nejprve to vypadalo, že k realizaci takového projektu vůbec nedojde, v pátek však Tesla oznámila, že ze všech nabídek si místní vláda vybrala tu její. Jižní Austrálie se tak stane domovem lithium-iontového akumulátoru, jenž bude mít kapacitu 129 MWh (původně se hovořilo jen o 100 MWh). Energii mají úložišti dodávat větrné elektrárny francouzské společnosti Neoen.

Tamní vláda tak reaguje na problémy, které Jižní Austrálii, region s asi 1,7 milionu obyvatel, trápí od kompletního výpadku elektřiny v září loňského roku, který způsobila silná bouře. Další výpadky zasáhly stát na začátku letošního roku v důsledku vysokých teplot. Jižní Austrálie přitom získává velké množství energie z obnovitelných zdrojů, proto jí ani jeden z extrémních klimatických stavů nevyhovuje.

Bateriový systém Tesly bude dodávat energii především v době největšího zatížení elektrické sítě, kapacitně by baterie mohla sama napájet až 30 tisíc domácností. Pro představu se jedná zhruba o stejné množství domácností, které postihl zmiňovaný výpadek loni v září.

Tesla předpokládá, že k dokončení montáže bateriového systému dojde v prosinci, kontrakt samotný bude podle informací agentury Reuters podepsán v průběhu několika týdnů, kdy se povede dořešit podmínky se všemi zúčastněnými stranami. Až se tak stane, začne běžet stodenní limit.

Pokud by se Muskově firmě nepovedlo úložiště nainstalovat včas, stálo by jej to, podle jeho slov, nejméně 50 milionů dolarů. Konkrétní cenu za instalaci baterie však obě strany tají.

"Jestli je Jižní Austrálie ochotna riskovat, potom jsme my taky," citovala Muska australská stanice ABC. "Jistě, je tady určitě riziko, protože půjde s velkým odstupem o celosvětově největší instalaci baterie," popsal Musk.

Aktuálně největší úložiště v Kalifornii má kapacitu 80 MWh a využívá také baterie Tesly.

Přichází Model 3
Tesla v pátek spustila výrobu svého základního Modelu 3, jehož cena by v nejlevnější konfiguraci neměla přesáhnout 35 tisíc dolarů.

Zákazníci na nízkou cenu i značku Tesla slyší, Musk tak eviduje již na 400 tisíc objednávek Modelu 3. Prvních 30 kusů pak k zájemcům zamíří už 28. července na speciální akci.

Pokrýt poptávku ale bude složité − v srpnu vyprodukuje továrna v kalifornském Freemontu nejvýše 100 automobilů, v září 1500 vozů a v prosinci 20 tisíc aut měsíčně. Alespoň takový výhled zveřejnil americký podnikatel na svém Twitteru.

Akcie Tesly míří dolů
Úspěch s bateriovým systémem pro Jižní Austrálii i náběh výroby Modelu 3 kazí fakt, že Tesla již není nejhodnotnější americkou automobilkou. Jestliže ještě na začátku minulého týdne se cena jedné akcie Tesly dostala na hodnotu kolem 370 dolarů, po čtvrtečním uzavření newyorské burzy spadla na 308,83 USD za akcii. Tento propad ovlivnil také tržní hodnotu Tesly, která je nyní 50,7 miliardy dolarů.

Cena akcií General Motors sice také spadla, ne však o tolik jako v případě Muskovy automobilky. Tržní hodnota GM je tak 52,6 miliardy dolarů, což z koncernu dělá opět nejhodnotnější americkou automobilku. Za oběma značkami s větším odstupem následují Ford a Fiat Chrysler.

Český investor Jan Pravda z Pravda Capital patří k těm, kteří před několika dny na burze sázeli na pokles akcií Tesly (tzv. shortování). Důvodů uvádí více, mezi nimi například problematickou akvizici kalifornského výrobce slunečních panelů Solar City, vydávání nových akcií nebo prudký nárůst objednávek, které podnik není schopný uspokojit.

"Očekávání investorů překročilo rozumné meze a Tesla na to jako firma reaguje vydáváním kapitálu a akvizicemi. Statistika říká, že v takových situacích budou investoři velmi pravděpodobně zklamaní," řekl HN Pravda. Statisticky pak podle něj lze očekávat, že cena za akcii americké společnosti spadne až na hodnotu kolem 260 dolarů.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity