Úterý 11. 12. 2018

Těžební kolos Glencore plánuje prodat doly na těžbu mědi. Prodej mu uleví od miliardových dluhů

12.10.2015

Švýcarská společnost Glencore plánuje prodat dva doly na těžbu mědi. Chce tím snížit dluh o 10 miliard dolarů. Jeden z dolů se nachází v Austrálii a druhý v Chile. Společnost se tak snaží snížit dluh ve výši 30 miliard dolarů.

zpráva Těžební kolos Glencore plánuje prodat doly na těžbu mědi. Prodej mu uleví od miliardových dluhů

Společnost Glencore, která je významným hráčem na trhu komodit, se rozhodla prodat dva doly na těžbu mědi. Ke snížení dluhu o 10 miliard dolarů by jí tak měly pomoci prostředky získané z odprodeje dolů Cobar v Austrálii a Lomas Bayas v Chile.

Rozhodnutí Glencoru prodat tyto doly souvisí se zájmem, který o tyto aktivity vyjádřily jiné společnosti. Zájemce by mohl odkoupit jeden nebo oba dva doly. To, že se prodej uskuteční, ale zatím není zcela jisté, píše agentura Bloomberg.

Švýcarská společnost uvedla již minulý měsíc, že plánuje z prodeje svých aktiv získat až dvě miliardy dolarů, které jí pomohu dostat se ze současné neutěšené situace. Glencore, kterou řídí její zakladatel a s podílem 8,4 procenta i největší akcionář Ivan Glasenberg, se v současnosti potýká s obrovským dluhem ve výši 30 miliard dolarů. Do něj spadl v roce 2013 kvůli nákladnému převzetí těžební společnosti Xstrata. 

Obrovský dluh se snaží Glencore snížit úspornými opatřeními. Kromě zinku již omezil i těžbu mědi, rozprodává rovněž majetek a zruší dividendu. Firma také vydala nové akcie za 2,5 miliardy dolarů.

Na konci září se cena akcií společnosti propadla o 30 procent poté, co se objevily spekulace, že firma nebude schopna své dluhy splácet. Po ujištění Glasenberga, že platební neschopnost nehrozí, ale akcie ztrátu vymazaly. Minulý týden v pátek během dne dokonce posilovaly skoro o 15 procent – nejvíce ze všech titulů v britském indexu FTSE 100.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity