Pondělí 10. 12. 2018

Tkáč překvapivě prodá svůj podíl v EPH. 94 procent energetického kolosu připadne Křetínskému, zbytek dostanou manažeři

17.10.2016

Daniel Křetínský skoupí téměř všechny akcie EPH. Bude mu patřit 94 procent středoevropské energetické jedničky, zbytek dostanou klíčoví manažeři. Dosavadní spolumajitel Patrik Tkáč může inkasovat více než 70 miliard korun, zhruba 40 miliard dostanou investoři z J&T. Současně EPH prodá 30 procent infrastrukturní divize největším světovým správcům majetku v energetice, zemědělství a nemovitostech. Tak velký podíl měl podle analýzy z jara hodnotu mezi 40 a 62 miliardami korun, dostupnost levných peněz mohla cenu ještě zvýšit.

zpráva Tkáč překvapivě prodá svůj podíl v EPH. 94 procent energetického kolosu připadne Křetínskému, zbytek dostanou manažeři

Současní spoluvlastníci EPH se nechají vyplatit Danielem Křetínským. Ten bude vlastnit 94 procent akcií holdingu, zbytek dostanou vybraní klíčoví manažeři. Zprávu EPH uveřejnilo v den, kdy australská skupina Macquarie oznámila, že se stane majitelem 30 procent klíčového aktiva holdingu.

Získané peníze, zřejmě více než 50 miliard korun, poslouží na vyplacení akcionářů EPH. Velkým překvapením je, že svůj podíl prodává i Patrik Tkáč. Oba miliardáři přitom ještě před několika měsíci tvrdili, že chtěli holding vlastnit napůl. 

Vypořádání s investory spojenými s J&T bylo dlouhodobě plánované, naopak odchod Tkáče je nečekaný. "Dohoda o ukončení investice Patrika Tkáče, realizovaná prostřednictvím Milees Limited (kyperská schránka, pozn. HN), vznikala až v posledních měsících. A přesto, že ji považuji za vzájemně velmi výhodnou a věcně správnou, nebyla pro mě v osobní rovině vůbec jednoduchá," napsal v tiskové zprávě Křetínský.

Více než 100 miliard korun, které získá Tkáč a J&T, má sloužit jako základ pro vnik nového investičního fondu. "Takto získaný kapitál, spolu s prostředky, které spravujeme našim klientům, chceme použít na vznik nového silného investičního fondu. Předpokládáme, že budeme investovat především do projektů expartnerů J&T, včetně projektů Daniela Křetínského," říká Tkáč. 

Obchod roku s transportem plynu a tepla

Souběžně s vypořádáním spoluvlastníků Křetínský, mimo jiné majitel Sparty a významný investor do mediálního byznysu, dohodl energetický obchod roku. Tím je je vstup investičních fondů australské banky Macquarie do společnosti EP Infrastructure (EPIF). V té skupina EPH sdružila byznys přepravy plynu, rozvodu elektřiny a tepla v Česku a na Slovensku. EPH jim prodá celých třicet procent v EPIF, což je dvakrát tolik, než se mělo nabízet přes burzu.

O aktérech transakce, kterou v pondělí australské investiční fondy oznámily v tiskové zprávě, HN informovaly již na konci dubna, vzápětí poté, co Křetínský na poslední chvíli zrušil prodej části EPIF přes burzu.

Prodej podílu bude dokončen v prvním čtvrtletí příštího roku. Cena, kterou Australané zaplatí, nebyla zveřejněna. Podle ohodnocení z letošního jara ale má podíl hodnotu mezi 40 a 62 miliardami korun.

Australané vidí v "trubkách, drátech a kotelnách" stabilní výnos

Dnešní oznámení přichází téměř půl roku poté, co zájem Australanů o akcie EPIF přiměl vlastníky zrušit prodej akcií holdingu na pražské burze. V dubnu vrcholily přípravy na prodej 15 procent akcií přes burzu a tato transakce se mohla stát druhou největší v dějinách pražského parketu.

Analýza brokerské společnosti Wood & Co. tehdy ocenila celou firmu mezi 5 a 7,6 miliardy eur (135-205 miliard korun). Z toho vyplývá, že hodnota třicetiprocentního balíku může být mezi 40 a 62 miliardami korun.

EPIF, která měla minulý rok tržby za 3,2 miliardy eur, má plynové zásobníky a distribuční sítě na prodej plynu i elektřiny hlavně na Slovensku a v Česku. Firma vlastní téměř poloviční podíl v jediném slovenském plynovodu Eustream, který obstarává transport ruského plynu přes Ukrajinu do západní a jižní Evropy. V Česku ovládá EPIF skupinu tepláren, z nichž největší je Pražská teplárenská. Od loňska také drží teplárnu, která dodává 60 procent tepla pro Budapešť.

Podle analýzy Wood z jara tohoto roku jsou přednostmi EPIF "stabilní a předvídatelné hospodaření, které plyne z toho, že většina aktivit je regulována nebo je zajištěná dlouhodobými smlouvami". Protože plynovody, zásobníky a teplárny budou podle studie vyžadovat v budoucnosti minimální investice do údržby, může být firma schopná generovat peníze a dělit se o ně s investory formou dividend. Akcie firmy mohou podle těchto odhadů přinášet hrubý dividendový výnos mezi 5 a 8 procenty.

Mezi riziky pro dlouhodobý byznys EPIF zmiňovali poradci v dubnu zejména snahu Ruska obejít Ukrajinu jako tranzitní cestu dodávek plynu pro Evropu. Pro byznys Eustreamu, který EPIF vlastní spolu se slovenským státem, by mohlo být riskantní spuštění dodatečných kapacit plynovodu Nord Stream, který přivádí ruský plyn do západní Evropy severní cestou, po dně Baltského moře.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity