Středa 12. 12. 2018

Trump a Abe jednali o dalších krocích ohledně KLDR

31.07.2017

Mezinárodní společenství by mělo zvýšit tlak na Severní Koreu, která představuje rostoucí hrozbu pro Spojené státy, Japonsko a další okolní země. Shodli se na tom dnes v telefonickém rozhovoru americký prezident Donald Trump a japonský premiér Šinzó Abe, uvedl ve svém prohlášení Bílý dům. KLDR v pátek odpálila další mezikontinentální balistickou raketu, která prý měla vyslat "tvrdé varování" Američanům.

zpráva Trump a Abe jednali o dalších krocích ohledně KLDR

Podle Abeho opakované pokusy mezinárodního společenství o mírové řešení na Korejském poloostrově nepřinesly žádné výsledky vzhledem k neustále rostoucí agresi Pchjongjangu. "Mezinárodní společenství, včetně Ruska a Číny, to musí začít brát vážně a zvýšit svůj tlak (na KLDR)," řekl Abe. USA a Japonsko podle něj chystají společné kroky, detaily však neupřesnil.

Trump podle prohlášení Bílého domu potvrdil "odhodlaný závazek" Spojených států bránit Japonsko a Jižní Koreu "s využitím všech prostředků" před jakýmkoli útokem.

Podle mluvčího japonského kabinetu však Abe s Trumpem neprojednávali možnosti vojenského zásahu proti KLDR ani podmínky, za jakých by podle nich překročil Pchjongjang poslední hranici.

Podle expertů by severokorejská raketa mohla zasáhnout Los Angeles i další velká města ve Spojených státech. Trump zkoušku už dříve označil za "bezohlednou a nebezpečnou".

Americký server Politico dnes napsal, že Trump v souvislosti se severokorejským raketovým testem uvažuje o hospodářských sankcí namířených proti Číně. Šéf Bílého domu je prý přesvědčen, že Čína nedělá dost, aby zastavila snahu KLDR vybudovat jaderný arzenál schopný ohrozit USA.

O víkendu jednal o seznamu sankcí tým Trumpových poradců a dnes má pokračovat. Konečné rozhodnutí lze očekávat už tento týden, napsal server s odvoláním na úředníky Bílého domu.

Někteří jestřábové v poradenské skupině Bílého domu, mezi něž Politico řadí poradce Stephena Millera, hlavního stratéga Steva Bannona a ekonomického poradce Petera Navarra, dlouho prezidenta přesvědčují, aby vůči Číně zaujal tvrdší stanovisko. Trump zvažuje, že zavede cla na dovoz čínské oceli nebo stanoví kvóty na import této produkce, případně že se odhodlá k obojímu. Okruh sankcí ale má být širší, konstatuje Politico.

Na politiku Pekingu si o víkendu Trump postěžoval na twitteru. "S Čínou jsem velmi nespokojen. Naši bývalí hloupí vůdci jim dovolili vydělat stamiliardy dolarů ročně, ohledně Severní Koreje ale nebylo uděláno NIC, jen se mluví. Nedovolíme, aby to pokračovalo. Čína by tento problém mohla snadno vyřešit!" napsal prezident.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity