Pátek 18. 01. 2019

Trump bere do vlády krále bankrotů i bankéře z Goldman Sachs. Dopravu povede žena s asijským původem

01.12.2016

Příští prezident USA Donald Trump již oznámil, koho hodlá jmenovat do klíčových vládních funkcí. Ministrem financí by měl být úspěšný investor a hollywoodský producent Steven Mnuchin. Za obchod a investice bude odpovídat miliardář a "král bankrotů" Wilbur Ross. Jmenování nových ministrů musí potvrdit Senát.

zpráva Trump bere do vlády krále bankrotů i bankéře z Goldman Sachs. Dopravu povede žena s asijským původem

Hospodářský tým příštího amerického prezidenta Donalda Trumpa dva týdny po volbách získává obrysy. Do čela ministerstva financí míří investor Steven Mnuchin, který pochází z newyorské Wall Street a působil i v hollywoodském showbyznysu. Za obchod by měl odpovídat miliardář Wilbur Ross.

Oba byznysmeni, které musí pro vládní funkce potvrdit Senát, mají společné to, že nikdy nebyli ve vysoké politice. Stejně jako Trump, kterému pomohli ke zvolení a jsou mu oddáni.

Ministr z Goldmanovy líhně
Třiapadesátiletý Mnuchin se Trumpovi během předvolební kampaně staral o peníze, není běžným Američanům příliš známý. Přitom jde o úspěšného investora, který skupoval majetkové podíly ve firmách. Zkušenosti získal také s řízením hedgeových fondů, které nepodléhají regulaci a jsou pověstné riskantním investováním.

Mnuchinova rodina patří léta do finančního byznysu. Jeho otec věnoval svůj život investiční bance Goldman Sachs, bratr Alan pracoval v peněžních ústavech Lehman Brothers a Bear Stearns.

Také Steven Mnuchin dělal kariéru u Goldman Sachs, kde strávil 17 let, do roku 2002. Potvrdí-li prezidentskou nominaci americký Senát, stane se třetím ministrem financí USA s praxí u této banky od poloviny devadesátých let. Před ním to byli Henry Paulson za George W. Bushe a Robert Rubin za Billa Clintona.

"Je to špatná volba. Potřebujeme ministra financí, který zarazí predátorské úvěrování, nikoli takového, který ho praktikuje," komentuje demokrat Jeff Markley, člen bankovního výboru Senátu.

Mnuchin by měl prosadit podstatné zmírnění firemních daní a také podporovat expanzivní rozpočtovou politiku Bílého domu, jež má podpořit hospodářský růst. Bude mu podléhat také Rada pro dohled nad finanční stabilitou. Ta výrazně ovlivňuje regulaci bankovního sektoru, kterou by Trump chtěl uvolnit. Ministr financí předsedá také Výboru pro zahraniční investice, který by mohl přitvrdit zejména vůči Číně.

Kritik volného obchodu
Nejstarším členem nové federální vlády by se měl stát devětasedmdesátiletý miliardář Wilbur Ross, jehož si Trump přeje vidět v křesle ministra obchodu.

Na starost bude mít vývozní politiku či ochranu domácího trhu pomocí dovozních kvót. Patřit pod něj bude i Úřad pro patenty a obchodní značky a Agentura ekonomických analýz, která připravuje pravidelné zprávy o hospodářském zdraví Spojených států.

Stejně jako Trump kritizuje i Ross Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) a čínský vstup do Světové obchodní organizace (WTO) koncem roku 2001. Právě kvůli těmto obchodním opatřením zaplavuje USA levné zboží z dovozu, což zemi "krade" pracovní místa.

Paradoxní je, že Ross svůj výnosný byznys postavil také na budování továren v zahraničí, včetně Číny. Už v mládí se u firmy Rothschild Inc. stal odborníkem na firemní bankroty, jako byly například Texaco či Continental Airlines.

Král bankrotů a žena v dopravě
Později založil firmu WL Ross & Co. specializující se na odkup firem v potížích. Zaměřil se hlavně na ocelářský a uhelný průmysl. Jak uvádí server CBS News, v širší povědomí vešel Ross jako majitel uhelného dolu Sago Mine v západní Virginii, kde v lednu roku 2006 zahynulo po explozi dvanáct horníků.

Ross, přezdívaný jako "král bankrotů", hledal během restrukturalizace firem nové trhy v zahraničí.

V Číně tak například vznikla textilka na výrobu džínsoviny, továrny zakládal také v Mexiku.

Do ministerské funkce si Trump vyhlédl také ženu. Elaine Chaová by měla převzít dopravu, pro kterou se chystají miliardové projekty. Chaová byla za prezidenta George W. Bushe (2001−2009) ministryní práce.

Šlo o vůbec první Američanku asijského původu, která seděla ve federální vládě. Jejím manželem je Mitch McConnell, šéf republikánské většiny v Senátu.

Zdroj: Hospodářské Noviny

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity