Pátek 18. 01. 2019

Trump slibuje největší "daňovou revoluci" od Reaganových dob. Bohatí mají platit 33 procent místo dnešních 40

09.08.2016

Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump představil své ekonomické priority. Jeho tématem je zjednodušení daní. Chce výrazně snížit i daně firmám. Rodiny s dětmi mají mít právo plně odečíst z daní výdaje na péči o své potomky. Trump má za sebou těžký týden, který se nesl ve znamení konfliktů s lídry republikánské strany a klesajících preferencí.

zpráva Trump slibuje největší "daňovou revoluci" od Reaganových dob. Bohatí mají platit 33 procent místo dnešních 40

Americký republikánský kandidát Donald Trump potřebuje dát své kampani nový směr. Pomoci mají ekonomická témata, tradiční zbraň republikánů. Voliče chce Trump oslovit "daňovou revolucí", jakou prý Amerika nepoznala od dob Ronalda Reagana. Ve skutečnosti jde o zmírnění jeho dosavadních návrhů. Vyslovil se také, opět v Reaganově duchu, proti regulacím trhu.

Nabídkou ekonomických reforem chce Trump svoji kampaň oživit po dvou neúspěšných týdnech, kdy jeho mediální obraz poškozovala "přestřelka" s rodinou muslimského vojáka nebo spory se špičkami republikánské strany o podporu v kongresových volbách. Podle průzkumu Washington Post a ABC News uveřejněném v neděli Trump nyní za Hillary Clintonovou zaostává o osm procentních bodů.

I Donald to chce zjednodušit. Příjem by danil ve třech pásmech
Trump program představil v projevu v Detroitském ekonomickém klubu. Půda klubu sdružujícího podnikatele je tradičním místem, kde kandidáti na politické funkce představují své vize.  

Velkým tématem Trumpovy ekonomické strategie má být zjednodušení daní. Projevit se to má hlavně u daní z příjmu fyzických osob, kde republikánský kandidát revidoval svůj původní návrh z loňského září. Zatímco tehdejší plán počítal se čtyřstupňovou sazbou nula, deset, 20 a 25 procent, dnes Trump navrhl sazbu 12, 25 a 33 procent.

Nejbohatší Američany tak chce zdanit o osm procentních bodů vyšší sazbou, než původně předpokládal, přesto ale nižší, než odvádějí dnes. Nyní v USA platí sedmistupňové progresivní zdanění s nejvyšší sazbou 39,6 procenta. Podle ekonomických expertů by původně navrhované nejvyšší zdanění 25 procent neúnosně snížilo příjmy do státní pokladny.

Pokud jde o zdanění podniků, nemělo by podle Trumpa v žádném případě přesáhnout hranici patnácti procent. Nynější daň dosahuje 35 procent. Rodiny s dětmi by rovněž měly mít právo plně odečíst z daní výdaje na péči o své potomky.

V projevu, v němž se často ozývaly výkřiky nesouhlasu protestujících odpůrců, republikánský kandidát opět zaútočil na svou demokratickou soupeřku Hillary Clintonovou. "Je kandidátkou minulosti, naše kampaň je kampaní budoucnosti," řekl newyorský magnát. Bývalá první dáma má svůj hospodářský program zveřejnit ve čtvrtek, rovněž v Detroitu.

Přispěvatelé na kampaň už jsou na palubě
Trumpovy záměry byly už před projevem tématem spekulací řady ekonomických médií. Podle listu Financial Times má Trump v plánu také zdvojnásobit růst americké ekonomiky uvalením nových cel na čínské zboží a opětovným projednáním pravidel mezinárodního obchodu.

Republikáni chtějí obrátit pozornost ke "kontrastu mezi mdlým hospodářstvím USA pod vedením Obamy a Clintonové a rostoucí ekonomikou, kterou vybuduje Trump", řekl stanici Fox News šéf Trumpovy kampaně Paul Manafort. 

Trumpovo vystoupení bylo jeho prvním projevem na téma hospodářství od minulého týdne, kdy představil svůj ekonomický tým. To se také neobešlo bez kontroverzí. Kritikům vadí, že v Trumpově týmu je pouze jeden ekonom s akademickou či vládní zkušeností a žádná žena. 

Kdo naopak nechybí, jsou podnikatelé, kteří patří mezi největší přispěvatele na Trumpovu volební kampaň. "Trump se vydal cestou, o které sám říkal, že je zkažená: vybrat od přispěvatelů velkou sumu peněz a pak jim dát exkluzivní postavení," okomentoval jeho výběr pro server Politico Trevor Potter, prezident nevládní organizace Campaign Legal Center a bývalý předseda americké Federální volební komise. 

Mezi nejznámější členy jeho týmu patří například John Paulson, manažer hedgeového fondu, který se proslavil, když v roce 2007 vsadil na kolaps amerického realitního trhu a vydělal přes čtyři miliardy dolarů, nebo další manažer hedgeového fondu Steven Mnuchin.

Trump přitom manažery fondů před rokem pro stanici CBS paradoxně označil za lidi, "kteří tuto zemi nevybudovali. Lidi, kteří posouvají papíry a pak mají štěstí".

Trump se prezentuje jako úspěšný podnikatel, který chce svými schopnostmi a know-how posloužit řízení země. Jeho kritici však upozorňují, že je bohatý především díky majetku, který zdědil po svém otci, developerovi Fredu Trumpovi. Časopis Fortune dokonce tvrdí, že pokud by Trump svoje zděděné jmění vložil do fondu a nedělal s ním nic, byl by bohatší než dnes.

"Během své kariéry za sebou Trump nechal dobře zdokumentované případy bankrotů, tisíce žalob, naštvané akcionáře a partnery, kteří se cítí podvedeni (...) Trump říká, že chce národ řídit tak, jako řídí svůj byznys. Bože chraň," shrnul Trumpovu podnikatelskou kariéru na demokratickém sjezdu miliardář a bývalý starosta města New York Michael Bloomberg.

Zdroj: Hospodářské Noviny 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity