Pátek 18. 01. 2019

Tsipras označil dohodu za tvrdou, ale zajistí prý stabilitu země

15.07.2015

Brusel - Řecko dosáhlo restrukturalizace dluhu a střednědobého financování v podobě růstového balíčku v hodnotě 35 miliard eur (949 miliard Kč). Po jednání v Bruselu to dnes prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras. Podmínky nové dohody o finanční pomoci označil za velmi tvrdé, dodal však, že jeho zemi zajistí stabilitu. Restrukturalizaci dluhu jako výsledek summitu ale zmiňuje Tsipras jako jediný, jiní představitelé eurozóny výsledek jednání takto nehodnotí.

zpráva Tsipras označil dohodu za tvrdou, ale zajistí prý stabilitu země

"Dohoda je těžká, dokázali jsme ale zabránit tomu, aby se státní aktiva přesunula do zahraničí. Zabránili jsme plánům na finanční zadušení a na zhroucení bankovního systému," řekl Tsipras novinářům po nočním jednání s představiteli eurozóny.

"V této těžké bitvě jsme dokázali získat restrukturalizaci dluhu," řekl. Je prý přesvědčen, že zemi se podaří vymanit z recese a vrátit se k hospodářskému růstu. Existence dohody podle něj investorům ukázala, že hrozba odchodu Řecka z eurozóny už je minulostí.

Téma změny podmínek splatnosti dluhu bylo na stole jen v případě nedohody s Řeckem, kdy se hovořilo o tom, že zemi by se v takovém případě nabídl dočasný odchod z eurozóny. Řecko by následně mělo možnost své dluhy restrukturalizovat.

Podle Tsiprase nynější podoba dohody odvrátila hrozbu nanejvýš extrémních plánů konzervativních evropských kruhů. Dodal, že Atény vyšly z jednání důstojně a že ukázaly směr i ostatním.

Řecký premiér si je vědom, že prosazení podmínek dohody bude těžké a že neméně obtížné bude i uvedení dohodnutých opatření do praxe. Finanční břímě, které s novými ozdravnými podmínkami souvisí, bude podle Tsiprase rozděleno podle spravedlivého sociálního klíče. Dodal, že následky dolehnou i na ty, kteří se během krize placení dosud vyhýbali.

"Bojovali jsme tvrdě po dobu šesti měsíců a bojovali jsme až do konce, abychom dosáhli nejlepšího možného výsledku, dohody, která zemi umožní znovu se postavit na nohy a díky níž budou Řekové moci pokračovat ve svém boji," uvedl dále Tsipras ve svém prohlášení. "Řecko bude pokračovat v boji, i my budeme pokračovat v boji, abychom se mohli vrátit k růstu a získali zpět naši ztracenou národní svrchovanost," dodal.

Řecký premiér se také domnívá, že většina řeckých občanů podpoří úsilí o to, aby se země vrátila k ekonomickému růstu. "Nakonec si chci dát tento závazek: nyní musíme bojovat stejně tvrdě, jako jsme bojovali, abychom dosáhli nejlepšího výsledku v cizině - v Evropě."

"Řecko potřebuje radikální reformy ve prospěch sociálních sil, proti oligarchii, která dovedla zemi k současnému stavu. A o to začneme usilovat od zítřka," uzavřel.

Zdroj: ČTK 

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity