Úterý 11. 12. 2018

Tykač a Krúpa se vrhli na O2, na rozdělení vydělali stovky milionů

08.06.2015

Investiční skupiny Arca Capital Pavola Krúpy získala v operátorovi podíl 0,6 procenta. Pavel Tykač investoval kolem miliardy korun a koupil téměř dvouprocentní podíl ve firmě. Pro dlouhodobé investory je ale O2 velmi ztrátové.

zpráva Tykač a Krúpa se vrhli na O2, na rozdělení vydělali stovky milionů

Návrat do O2. Miliardář Pavel Tykač získal dvě procenta akcií operátora O2. Akcie firmy již držel v dobách Českého Telecomu. Autor: HN – Martin Svozílek

 

Akcie operátora O2 těsně před rozdělením firmy na dvě části přitáhly pozornost finančních dravců. Přilákal je fakt, že cenné papíry byly podhodnocené kvůli nejistotě kolem dalších záměrů majoritního vlastníka skupiny PPF Petra Kellnera. Podíl v telekomunikační firmě získali i miliardáři Pavel Tykač a Pavol Krúpa.

"Když jsme se na to podívali, bylo jasné, že je O2 podhodnocené mimo jiné i proto, že fondy byly nucené vyprodávat," říká Pavol Krúpa, spolumajitel investiční skupiny Arca Capital, která získala v operátorovi podíl 0,6 procenta.

Kvůli oddělení infrastrukturní části operátora do nové firmy Česká telekomunikační infrastruktura (Cetin) byly totiž akcie O2 vyřazeny z prestižního indexu MSCI, podle kterého se řídí řada institucionálních investorů. Ti se tak akcií začali narychlo zbavovat. Hodnota cenných papírů se proto propadla na dlouhodobá minima.

"Při ceně 173 korun jsme do akcií O2 investovali asi 350 milionů korun," uvádí Krúpa. "Chtěl jsem původně nakoupit za miliardu, ale moji partneři byli proti," dodává.

Nízká cena akcií přitáhla i majitele těžařské skupiny Czech Coal. "Pavel Tykač v té transakci není napřímo, ale mohu potvrdit, že je jejím beneficientem," řekl zdroj HN, obeznámený s obchodem. Do akcií O2 finančník investoval kolem miliardy korun a získal téměř dvouprocentní podíl ve firmě.

Akcie O2 se po rozdělení začaly obchodovat za referenční cenu necelých 50 korun, ale jejich hodnota ihned vyletěla a v pátek akcie uzavřely s cenou přes 80 korun. Při připočítání hodnoty akcie Cetinu, která se obchodovala za 138 korun, se tak investice obou finančníků zhodnotila o více než čtvrtinu. Celkem tak na spekulaci vydělali stovky milionů korun.

Za růstem ceny akcií stálo i oznámení skupiny PPF, která ve firmě drží necelých 85 procent. Den před začátkem obchodování v novém rozložení společnosti totiž skupina uvedla, že plánovaný úvěr ve výši 32 miliard, který původně mělo poskytnout O2, bude PPF žádat celý jen od Cetinu.

Zároveň PPF plánuje další nabídku odkupu akcií obou firem. Ta by podle dostupných informací mohla přijít již v červnu. Cena nabízená pro odkup ale zatím není známá.

PPF se také nechala slyšet, že nebude usilovat o stažení O2 z burzy. Firmu Cetin však bude chtít PPF zřejmě zcela ovládnout. Stále pro ni platí původní nabídka na odkup akcií pro všechny, kteří na valné hromadě hlasovali proti rozdělení. Cenu výkupu v tomto případě určí připravovaný posudek. Výše nabídky bude oznámena v pondělí 15. června. Podle odhadů analytiků by se neměla příliš lišit od dřívějšího ocenění firmy na 150 korun za akcii.

Draví spekulanti tak sice počítají zisky, pro dlouhodobé investory je ale O2 velmi ztrátové. Ještě před třemi lety se totiž kurz pohyboval kolem 400 korun a firma vyplácela vysoké dividendy. Když v lednu 2014 kupovala PPF akcie od Telefóniky, byl kurz téměř o polovinu vyšší než aktuální součet hodnot O2 a Cetinu.

O tom, jak dlouho bude Krúpův Arca Capital akcie držet, není ještě rozhodnuto. "Může se jednat o dlouhodobou i krátkodobou investici," říká. Ani záměry Tykače s investicí zatím nejsou známé.

U Tykače se navíc nejedná o první zkušenost s operátorem. Jeho firmy držely podíly ještě v tehdejším Českém Telecomu, které poté prodaly španělské Telefónice v rámci povinné nabídky odkupu poté, co českou firmu přebírala. Dlouhé roky se pak ale s firmou soudil o nabídkovou cenu, která byla nižší, než za kolik španělský operátor získal podíl od státu.

Zdroj: Hospodářské Noviny

Autor: Redakce

Diskuze


Pokud chcete vstoupit do diskuze, musíte se nejprve přihlásit.

Hlavní události

Čtěte další události z oblasti hlavní události

Ekonomika a politika

Čtěte další události z oblasti ekonomika a politika

Akcie

Čtěte další události z oblasti akcie

Měny a sazby

Čtěte další události z oblasti měny a sazby

Komodity

Čtěte další události z oblasti komodity